You are currently viewing MŚ w lotach BAD MITTERNDORF: 55 skoczków na starcie. Przed nami piątkowe treningi [LIVE]
Skocznia Kulm w Bad Mitterndorf (fot. wirsindkulm.at)

MŚ w lotach BAD MITTERNDORF: 55 skoczków na starcie. Przed nami piątkowe treningi [LIVE]

Przed skoczkami najważniejsza impreza zimowego sezonu 2023/2024, czyli Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich w Bad Mitterndorf. Do zawodów na austriackiej Kulm-Skiflugschanze (K-200 / HS-235) zgłoszonych zostało 55 skoczków z 15 krajów. Z tego grona w punktowanych zmaganiach zobaczymy 47 zawodników, na których postawią trenerzy. Niestety wiatr póki co nie ułatwia zadania organizatorom. Czwartkowe oficjalne treningi oraz kwalifikacje zostały odwołane ze względu na zbyt mocne podmuchy. Czy uda się rozegrać piątkowe serie treningowe?

 

Aktualizacja: Start pierwszego czwartkowego treningu ze względu na zbyt mocny wiatr został początkowo przesunięty z godz. 11:30 na 12:00. O godz. 11:00 odbyło się jednak spotkanie jury, na który zdecydowano, że trening rozpocznie się o godz. 14:00. Już wtedy postanowiono o odwołaniu czwartkowych kwalifikacji. Prognozy na kolejne godziny nie były optymistyczne, więc mało wskazywało na to, że dziś uda się przetestować obiekt Kulm. Tuż po godz. 12:30 zapadła decyzja o odwołaniu wszystkich czwartkowych rund. Tym samym w piątek zawodnicy zapoznają się ze skocznią w Bad Mitterndorf podczas dwóch oficjalnych serii treningowych (od 9:00 rano). Później trenerzy kilku reprezentacji będą musieli podjąć decyzję o nominowaniu „czwórek” do udziału w pierwszej serii konkursowej (od 14:00), w której (bez kwalifikacji) weźmie udział 47 zawodników.

 

Program MŚ w lotach w Bad Mitterndorf:

  • 25 stycznia 2024 r. (czwartek):
    • 14:00 – oficjalny trening HS-235, odwołane
    • 14:00 – kwalifikacje HS-235 odwołane
  • 26 stycznia 2024 r. (piątek):
    • 9:00 – oficjalne treningi HS-235 (2 serie),
    • 14:00 – konkurs indywidualny HS-235, pierwsza i druga seria (TVP 1, TVP Sport).
  • 27 stycznia 2024 r. (sobota):
    • 13:00 – seria próbna HS-235,
    • 14:00 – konkurs indywidualny HS-235, trzecia i czwarta seria (TVP 1, TVP Sport).
  • 28 stycznia 2024 r. (niedziela):
    • 13:00 – seria próbna HS-235,
    • 14:00 – konkurs drużynowy HS-235 (TVP 1, TVP Sport).

Tekstowa relacja LIVE będzie dostępna na SkokiPolska.pl (poniżej).

 

Czas na pierwsze, mistrzowskie loty w tym sezonie. Kto będzie faworytem?

Stefan Kraft fotJuliaPiatkowska 001 300x200 - MŚ w lotach BAD MITTERNDORF: 55 skoczków na starcie. Przed nami piątkowe treningi [LIVE]
Stefan Kraft (fot. Julia Piątkowska)

Skoczkowie rywalizujący w zawodach Pucharu Świata w sezonie 2023/2024 mają już za sobą czternaście indywidualnych konkursów. Aż siedem z nich wygrał Stefan Kraft, który jednocześnie jedenastokrotnie plasował się na podium. Austriak jest oczywiście liderem klasyfikacji generalnej cyklu i to w nim można upatrywać głównego faworyta rozpoczynających się w czwartek Mistrzostw Świata w lotach w Bad Mitterndorf. Warto podkreślić, że 30-latek będzie startował tam przed własną, austriacką publicznością, co z jednej strony może dodać mu skrzydeł, a z drugiej być powodem nieco większej presji. Z tą jednak doświadczony podopieczny trenera Andreasa Widhölzla wydaje się radzić znakomicie.

Drugie miejsce w pucharowej „generalce” zajmuje Niemiec Andreas Wellinger, który wygrał raz, a na podium meldował się ośmiokrotnie. Czołową trójkę z jednym zwycięstwem i sześcioma podiami uzupełnia Japończyk Ryoyu Kobayashi. Tej zimy dwukrotnie wygrywał jeszcze Niemiec Karl Geiger, a po jednym zwycięstwie mają na swoim koncie: Pius Paschke (Niemcy), Jan Hörl (Austria) oraz Anže Lanišek (Słowenia). Jak jednak wiemy, z powodu kontuzji kolana odniesionej podczas wtorkowego treningu na dużej skoczni w Planicy, Słoweńca nie zobaczymy nie tylko w Bad Mitterndorf, ale najprawdopodobniej przez najbliższe dwa miesiące.

MariusLindvik winner MSLVikersund2022 fotJuliaPiatkowska 300x201 - MŚ w lotach BAD MITTERNDORF: 55 skoczków na starcie. Przed nami piątkowe treningi [LIVE]
Mistrz świata w lotach Marius Lindvik (fot. Julia Piątkowska)

Warto wspomnieć, że w tym sezonie na podium plasowali się jeszcze: Stephan Leyhe (Niemcy), Daniel Tschofenig (Austria), Gregor Deschwanden (Szwajcaria), Marius Lindvik (Norwegia), a także Michael Hayböck (Austria). Do szerszego grona zawodników, którzy mogą na austriackim „mamucie” uzyskać dobre wyniki można zaliczyć także spisujących się dobrze w ostatnich konkursach Słoweńców – Lovro Kosa, Petera Prevca, a także Domena Prevca i Timiego Zajca, którzy wszak na skoczniach do lotów zazwyczaj pokazują odmienione, wybitne oblicze lotników.

Do czempionatu w Bad Mitterndorf zgłoszonych zostało łącznie 55 skoczków z 15 krajów (Austrii, Bułgarii, Estonii, Finlandii, Japonii, Kazachstanu, Niemiec, Norwegii, Polski, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy i Włoch). Na imprezie rangi mistrzowskiej, każda z reprezentacji będzie mogła wystawić w kwalifikacjach czterech zawodników. W związku z tym po oficjalnych treningach trener reprezentacji Austrii będzie musiał skreślić dwóch swoich podopiecznych, a szkoleniowcy Japonii, Niemiec, Norwegii Polski, Słowenii i Stanów Zjednoczonych podziękują jednemu swojemu zawodnikowi. Tym samym w czwartkowych kwalifikacjach obejrzelibyśmy najprawdopodobniej 47 skoczków, którzy powalczyliby o 40 miejsc premiowanych awansem do konkursu głównego. W związku z tym, że kwalifikacje zostały odwołane z powodu zbyt silnego wiatru, w pierwszej piątkowej rundzie konkursowej zobaczymy wszystkich wspomnianych 47 skoczków. Przed południem skoczkowie przetestują Kulm w trakcie oficjalnych treningów. Dodajmy, że w czwartkowy wieczór uczestniczyliśmy w uroczystej ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata w lotach w Bad Mitterndorf. Fotorelację znajdziecie poniżej.

8B0A6269 300x200 - MŚ w lotach BAD MITTERNDORF: 55 skoczków na starcie. Przed nami piątkowe treningi [LIVE]
Polscy skoczkowie podczas ceremonii (fot. Julia Piątkowska)

Po pierwszej piątkowej serii poznamy 30 zawodników, którzy awansują do kolejnych rund. Druga odbędzie się tego samego dnia, a trzecia i czwarta (finałowa) w sobotę. Wówczas poznamy nowego mistrza świata w lotach narciarskich. W niedzielę dziewięć ekip (Austria, Finlandia, Japonia, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria) powalczą o medale w dwuseryjnej rywalizacji drużynowej.

O sile reprezentacji Polski będą stanowić na Kulm skoczkowie kadry A trenera Thomasa Thurnbichlera. Austriacki szkoleniowiec Biało-Czerwonych biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki w Pucharze Świata postawił na: Piotra Żyłę, Dawida Kubackiego, Kamila Stocha, Aleksandra Zniszczoła oraz Pawła Wąska. Po treningach jeden z nich spędzi kolejne dwa (lub trzy) dni w roli kibica. Przypomnijmy, że największe sukcesy w MŚ w lotach odnosił Stoch, który ma na swoim koncie srebrny medal czempionatu w Oberstdorfie (2018 r.). To właśnie 36-latek jest też aktualnym rekordzistą Polski w długości lotu (251,5 metra uzyskane w 2017 r. w Planicy). Imponującą życiówką może się także pochwalić Żyła (248,0 m). Podobnymi rekordami życiowymi legitymują się Kubacki (236,5 metra) i Zniszczoł (235,5 m). Stosunkowo najbliżej lądował Wąsek (216,5 m). Warto jednak przypomnieć, że tej zimy żadnemu z polskich skoczków nie udało się jeszcze wskoczyć choćby do czołowej konkursowej dziesiątki. Tym samym okolice podium byłyby w wykonaniu naszych reprezentantów oczywiście bardzo radosną, ale jednak niespodzianką.

Prevc Peter lot WSFC.Kulm .2016 fot.Julia .Piatkowska 1200 300x199 - MŚ w lotach BAD MITTERNDORF: 55 skoczków na starcie. Przed nami piątkowe treningi [LIVE]
Peter Prevc (fot. Julia Piątkowska)

W gronie startujących w Bad Mitterndorf będzie trzech skoczków, którzy szybowali już poza granicę 250. metra. Obok Stocha są to: rekordzista Letalnicy w Planicy, Ryoyu Kobayashi (252,0 m) oraz rekordzista Vikersundbakken i jednocześnie rekordzista świata, Stefan Kraft (253,5 m). Spoglądając jednak na rozmiary „mamucich” obiektów, Kulm w Bad Mitterndorf jest nieco mniejszy niż jego odpowiedniki w Słowenii i Norwegii. Dodajmy, że na starcie w rozpoczynającym się czempionacie będzie ośmiu medalistów tej imprezy z poprzednich lat. Są to: Szwajcar Simon Ammann (złoto, Planica 2010), Peter Prevc (złoto, Bad Mitterndorf 2016 / brąz, Harrachov 2004), Stefan Kraft (brąz, Bad Mitterndorf 2016 / brąz, Vikersund 2022), Norweg Daniel-André Tande (złoto, Oberstdorf 2018), Kamil Stoch (srebro, Oberstdorf 2018), Niemiec Karl Geiger (złoto, Planica 2020), Halvor Egner Granerud (srebro, Planica 2020), Timi Zajc (srebro, Vikersund 2022), a także Marius Lindvik (złoto, Vikersund 2022), który zresztą będzie bronił tytułu mistrzowskiego zdobytego przed dwoma laty.

8B0A6213 300x200 - MŚ w lotach BAD MITTERNDORF: 55 skoczków na starcie. Przed nami piątkowe treningi [LIVE]
Widok na góry i skocznię Kulm po zmroku (fot. Julia Piątkowska)

Areną zmagań od czwartku do niedzieli będzie dla skoczków Kulm-Skiflugschanze (K-200 / HS-235). Oficjalny rekord tego obiektu należy do wspominanego już Petera Prevca, który podczas MŚ w lotach w 2016 roku poszybował tam na odległość 244 metrów. Jeszcze dalej podczas oficjalnego pucharowego treningu w 2023 roku poleciał jego rodak Žiga Jelar, jednak swoją próbę na 247,5 metra zakończył podpórką. Dodajmy, że to właśnie on w ostatniej chwili zastąpił w składzie Słoweńców kontuzjowanego Anže Laniška.

Pogoda: Od czwartku do niedzieli temperatura powietrza w Bad Miteterndorf wyniesie od -1°C do +4°C. Ponadto w czwartek i piątek możliwe są opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Najistotniejsza jest jednak prognoza pogody dotycząca wiatru. Według meteorologów, podczas czwartkowych treningów średnie podmuchy wyniosą nawet 4 m/s (w porywach do 16 m/s). Dodajmy, że już w środę ze względu na zbyt mocne podmuchy odwołane zostały testy Kulm-Skiflugschanze. W czasie piątkowych serii konkursowych powieje około 1 m/s (w porywach 9 m/s). W sobotę wiatr znowu mocniej da się we znaki (średnio 3 m/s, w porywach do 12 m/s). Najspokojniej zapowiada się niedzielny konkurs drużynowy, kiedy średnie podmuchy wyniosą tylko nieco powyżej 0 m/s (w porywach do 3 m/s).

 

Tekstowa relacja LIVE z piątkowych treningów (Berkutschi):

 

Lista startowa piątkowych treningów:

BIB zawodnik rocznik kraj rekord życiowy
1 Yevhen Marusiak 2000 UKR 213,5 m / Planica 2023
2 Decker Dean 2000 USA 212,5 m / Bad Mitterndorf 2023
3 Robin Pedersen 1996 NOR 232,5 m / Planica 2019
4 Vitaliy Kalinichenko 1993 UKR 195,5 m / Planica 2020
5 Sabirzhan Muminov 1994 KAZ 190,0 m / Bad Mitterndorf 2023
6 Naoki Nakamura 1996 JPN 237,0 m / Planica 2023
7 Fatih Arda Ipcioglu 1997 TUR 209,5 m / Bad Mitterndorf 2023
8 Kevin Bickner 1996 USA 244,5 m / Vikersund 2017
9 Sandro Hauswirth 2000 SUI 237,0 m / Planica 2021
10 Nikita Devyatkin 1999 KAZ 131,0 m / Planica 2023
11 Taku Takeuchi 1987 JPN 240,0 m / Vikersund 2016
12 Andrea Campregher 2001 ITA
13 Andrew Urlaub 2001 USA 172,5 m / Planica 2023
14 Ziga Jelar 1997 SLO 239,0 m / Planica 2022
15 Erik Belshaw 2004 USA 202,0 m / Planica 2023
16 Eetu Nousiainen 1997 FIN 223,5 m / Oberstdorf 2023
17 Kasperi Valto 2003 FIN
18 Tate Frantz 2005 USA
19 Niko Kytosaho 1999 FIN 233,0 m / Planica 2022
20 Remo Imhof 2003 SUI 218,5 m / Planica 2023
21 Artti Aigro 1999 EST 228,0 m / Planica 2019
22 Simon Ammann 1981 SUI 239,5 m / Vikersund 2017
23 Paweł Wąsek 1999 POL 216,5 m / Vikersund 2023
24 Alex Insam 1997 ITA 232,5 m / Planica 2017
25 Junshiro Kobayashi 1991 JPN 239,5 m / Planica 2018
26 Vladimir Zografski 1993 BUL 214,0 m / Planica 2019
27 Giovanni Bresadola 2001 ITA 228,0 m / Planica 2023
28 Antti Aalto 1995 FIN 225,5 m / Bad Mitterndorf 2020
29 Aleksander Zniszczoł 1994 POL 235,5 m / Planica 2023
30 Daniel Andre Tande 1994 NOR 243,5 m / Planica 2018
31 Kamil Stoch 1987 POL 251,5 m / Planica 2017
32 Domen Prevc 1999 SLO 245,5 m / Vikersund 2019
33 Dawid Kubacki 1990 POL 236,5 m / Planica 2018
34 Kristoffer Eriksen Sundal 2001 NOR 222,5 m / Vikersund 2023
35 Piotr Żyła 1987 POL 248,0 m / Planica 2019
36 Clemens Aigner 1993 AUT 216,5 m / Bad Mitterndorf 2018
37 Ren Nikaido 2001 JPN 212,0 m / Bad Mitterndord 2023
38 Philipp Raimund 2000 GER 197,5 m / Vikersund 2023
39 Timi Zajc 2000 SLO 245,0 m / Vikersund 2022
40 Johann Andre Forfang 1995 NOR 245,5 m / Vikersund 2017
41 Halvor Egner Granerud 1996 NOR 244,5 m / Planica 2020
42 Daniel Tschofenig 2002 AUT 236,5 m / Planica 2023
43 Stephan Leyhe 1992 GER 226,5 m / Bad Mitterndorf 2020
44 Gregor Deschwanden 1991 SUI 231,0 m / Vikersund 2023
45 Lovro Kos 1999 SLO 236,0 m / Planica 2021
46 Peter Prevc 1992 SLO 250,0 m / Vikersund 2015
47 Manuel Fettner 1985 AUT 243,0 m / Vikersund 2023
48 Marius Lindvik 1998 NOR 245,5 m / Planica 2022
49 Michael Hayboeck 1991 AUT 245,5 m / Planica 2020
50 Karl Geiger 1993 GER 243,5 m / Planica 2017
51 Pius Paschke 1990 GER 234,0 m / Planica 2022
52 Jan Hoerl 1998 AUT 240,0 m / Planica 2023
53 Ryoyu Kobayashi 1996 JPN 252,0 m / Planica 2019
54 Andreas Wellinger 1995 GER 245,0 m / Vikersund 2017
55 Stefan Kraft 1993 AUT 253,5 m / Vikersund 2017

 

Składy kadr i kwoty startowe na kwalifikacje:

  • Austria (4): Clemens Aigner, Manuel Fettner, Michael Hayboeck, Jan Hoerl, Stefan Kraft, Daniel Tschofenig.
  • Bułgaria (4): Vladimir Zografski.
  • Estonia (4): Artti Aigro.
  • Finlandia (4): Antti Aalto, Niko Kytosaho, Eetu Nousiainen, Kasperi Valto.
  • Japonia (4): Junshiro Kobayashi, Ryoyu Kobayashi, Naoki Nakamura, Ren Nikaido, Taku Takeuchi.
  • Kazachstan (4): Nikita Devyatkin, Sabirzhan Muminov.
  • Niemcy (4): Karl Geiger, Stephan Leyhe, Pius Paschke, Philipp Raimund, Andreas Wellinger.
  • Norwegia (4+1): Johann Andre Forfang, Halvor Egner Granerud, Marius Lindvik, Robin Pedersen, Kristoffer Eriksen Sundal, Daniel Andre Tande.
  • Polska (4): Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Piotr Żyła.
  • Słowenia (4): Ziga Jelar, Lovro Kos, Domen Prevc, Peter Prevc, Timi Zajc.
  • Stany Zjednoczone (4): Erik Belshaw, Kevin Bickner, Decker Dean, Tate Frantz, Andrew Urlaub.
  • Szwajcaria (4): Simon Ammann, Gregor Deschwanden, Sandro Hauswirth, Remo Imhof.
  • Turcja (4): Fatih Arda Ipcioglu.
  • Ukraina (4): Vitaliy Kalinichenko, Yevhen Marusiak.
  • Włochy (4): Giovanni Bresadola, Andrea Campregher, Alex Insam.

 

Bartosz Leja,
informacja własna

 

Dodaj komentarz