You are currently viewing Finowie szykują się na domowe zmagania w Lahti. Ośmiu skoczków i dwie skoczkinie z nominacjami do rywalizacji
Niko Kytösaho (fot. Julia Piątkowska)

Finowie szykują się na domowe zmagania w Lahti. Ośmiu skoczków i dwie skoczkinie z nominacjami do rywalizacji

Po lotach narciarskich w Oberstdorfie oraz konkursach pań w Hinzenbach rywalizacje o Kryształowe Kule przeniosą się do Finlandii. Tamtejszy związek narciarski ogłosił już dzisiaj, w jakim zestawieniu gospodarze wystartują w konkursach na skoczni Salpausselkä w Lahti.

 

Zmagania w ramach Pucharu Świata oraz Pucharu Świata Pań przeniosą się w najbliższy weekend do Lahti. Z tej okazji kadrę na domowe rywalizacje przygotowali już gospodarze. W rywalizacjach kobiet zobaczymy, jak to zwykle bywa, jedynie dwie zawodniczki – Jenny Rautionaho i Julię Kykkänen. W konkursach panów przedstawicieli Kraju Tysiąca Jezior będzie znacznie więcej, bowiem wykorzystają przysługującą im kwotę krajową. Najważniejszą kwestią jest powrót do kadry jednego z bohaterów z Willingen – Anttiego Aalto, który po pierwszej serii jednego z konkursów znalazł się na prowadzeniu. Pozycji lidera w drugiej serii nie utrzymał, zajmując 14. miejsce, lecz był to jego najlepszy występ w tym sezonie.

Antti Aalto 2 BM2024 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Finowie szykują się na domowe zmagania w Lahti. Ośmiu skoczków i dwie skoczkinie z nominacjami do rywalizacji
Antti Aalto (fot. Julia Piątkowska)

Pierwszy skok był naprawdę udany, warunki też swoje zrobiły. Cieszę się, że mogłem sprawdzić, jak duże mam możliwości. Drugi skok już równie udany nie był, zabrakło odległości i warunków, by zdziałać więcej. To jednak najbardziej udany konkurs w tym sezonie.

– komentował Aalto swoje skoki na Mühlenkopfschanze.

W kadrze na Lahti znaleźli się też oczywiście Niko Kytösaho, Kasperi Valto i Eetu Nousiainen. Grupę krajową stworzą Mico Ahonen, Henri Kavilo, Arttu Pohjola oraz Vilho Palosaari. Mistrz świata juniorów z Whistler wypadł z kadry już po pierwszym konkursie tego sezonu. Trudno było go potem ujrzeć w jakichkolwiek międzynarodowych zawodach, bowiem następnie startował jedynie w Pucharze Kontynentalnym w Ruce oraz w konkursach FIS Cup w Falun. Kolejnym jego startem były Mistrzostwa Świata Juniorów w Planicy, gdzie indywidualnie zajął dopiero 20. miejsce.

Dużo lepiej wiedzie się w ostatnim czasie Niko Kytösaho, który notuje najlepszą zimę w karierze. Od czasu 7. miejsca na Mistrzostwach Świata w Lotach w Bad Mitterndorf, 24-latek tylko 2 razy nie zdobył punktów. Bardzo dobry występ zaliczył w Willingen, zajmując 9. miejsce w tym samym konkursie, w którym Aalto był liderem po pierwszej serii. Kolejnym udanym startem z pewnością była druga rywalizacja w Sapporo, gdzie był trzynasty. W miniony weekend, podczas lotów w Oberstdorfie był dwudziesty piąty i dziewiętnasty, natomiast w duecie z Eetu Nousiainenem zajął 9. lokatę.

Niko Kytosaho fotJuliaPiatkowska 300x200 - Finowie szykują się na domowe zmagania w Lahti. Ośmiu skoczków i dwie skoczkinie z nominacjami do rywalizacji
Niko Kytösaho (fot. Julia Piątkowska)

Sobota pozostawiła gorzki smak. Kwalifikacje akurat były udane, zająłem 8. miejsce. Potem jednak za dużo straciłem w pierwszym skoku względem rywali, a warunki nie pomagały w osiągnięciu czegoś więcej. W niedzielnym konkursie pierwszy skok był dość słaby, trochę spóźniony na progu. Drugi skok był znacznie lepszy. Wykonałem dobrą pracę nogą na progu, co na skoczni do lotów przynosi widoczny efekt w dalszej fazie lotu. Cieszę się, że weekend udało się zakończyć dobrym skokiem.

– podsumował Kytösaho w komunikacie Fińskiego Związku Narciarskiego.

W Hinzenbach Jenny Rautionaho sporo brakowało do najlepszych występów w tym sezonie. 27-latka z Rovaniemi na austriackiej skoczni zajmowała 14. i 18. miejsce. Tej zimy wielokrotnie już plasowała się w najlepszej dziesiątce konkursów, jak np. w Engelbergu, Garmisch-Partenkirchen, Zao, Ljubnie i Willingen. Pełnią możliwości błysnęła przede wszystkim w Sapporo, gdzie pierwszy raz w karierze stanęła na podium.

Jenny Rautionaho  WC Lahti 2023 300x200 - Finowie szykują się na domowe zmagania w Lahti. Ośmiu skoczków i dwie skoczkinie z nominacjami do rywalizacji
Jenny Rautionaho (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Sobotni konkurs był w porządku, zakończyłam go w najlepszej piętnastce. Skocznia sprawiła mi jednak trochę problemów, udany był co drugi skok. Niedzielna rywalizacja była trudna, a sam dzień raczej do zapomnienia. Trzeba iść dalej i oddać jak najlepsze skoki w Lahti.

– opowiedziała Rautionaho po występach w Hinzenbach. Po weekendzie w Austrii 27-latka spadła o jedno miejsce w klasyfikacji generalnej i zamyka najlepszą dziesiątkę PŚ Pań.

 

Skład męskiej reprezentacji Finlandii na PŚ w Lahti:

 • Niko Kytösaho (34. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Antti Aalto (36. miejsce w PŚ 2023/2024)
 • Kasperi Valto (54. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Eetu Nousiainen (56. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Mico Ahonen,
 • Henri Kavilo,
 • Vilho Palosaari,
 • Arttu Pohjola.

Skład żeńskiej reprezentacji Finlandii na PŚ Pań w Lahti:

 • Jenny Rautionaho (10. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Julia Kykkänen (23. miejsce w PŚ 2023/2024).

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Niko Kytösaho (@nikokytosahoo)

 

Karol Cześnik
Źródło: Suomen Hiihtoliitto

Dodaj komentarz