You are currently viewing Nietypowy Puchar Kontynentalny i FIS Cup w Zakopanem. Śnieg będzie tylko na części skoczni
Wielka Krokiew w Zakopanem (fot. COS OPO Zakopane)

Nietypowy Puchar Kontynentalny i FIS Cup w Zakopanem. Śnieg będzie tylko na części skoczni

Mimo, że emocje związane ze styczniowym PolSKIm Turniejem w ramach Pucharu Świata już za nami, to przed nami wciąż jeden „długi weekend” z zawodami FIS w naszym kraju. W dniach 14-17 marca na Wielkiej Krokwi (K-125 / HS-140) w Zakopanem odbędą się konkursy Pucharu Kontynentalnego oraz cyklu FIS Cup. Jak się okazuje, rywalizacja będzie tam przebiegać w nietypowym hybrydowym systemie. Co to oznacza? 

 

Jak poinformował reporter TVP Sport Mateusz Leleń, konkursy narciarskiej drugiej i trzeciej ligi w Zakopanem odbędą się w nietypowych okolicznościach. Skoczkowie będą dojeżdżać do progu po mrożonych torach najazdowych, wylądują na zielonym igelicie, a fazę odjazdu wykonają na naśnieżonym wybiegu. Będą to pierwsze zawody pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS) rozgrywane w takich warunkach.

Przypomnijmy, że pierwsze hybrydowe zawody FIS rozegrano w ramach inauguracji Pucharu Świata w Wiśle w dniach 4-6 listopada 2022 roku. Wówczas na skoczni im. Adama Małysza (K-120 / HS-134) zawodnicy korzystali z lodowych torów najazdowych i igelitowego zeskoku. Drugi raz taka sytuacja zdarzyła się w trakcie zawodów FIS Cup w niemieckim Oberhofie, w dniach 2-3 marca tego roku. Takie okoliczności są wymuszane przez postępujące zmiany klimatu i fakt, że już na przełomie lutego i marca w wielu europejskich krajach panują wysokie temperatury powietrza. Co za tym idzie, przygotowanie w pełni naśnieżonego zeskoku sprawia organizatorom często wiele problemów i wiąże się z ogromnym nakładem pracy i wyzwaniami finansowymi. Dlatego FIS coraz częściej zostawia otwartą furtkę dla organizowania zawodów hybrydowych.

W Zakopanem po raz pierwszy zmagania odbędą się jednak na mrożonych torach najazdowych, igelitowym zeskoku oraz naśnieżonym wybiegu. Z pewnością taka „hybryda” będzie prezentować się lepiej w telewizyjnej transmisji, którą na Puchar Kontynentalny i FIS Cup planuje Telewizja Polska (a dokładnie TVP Sport i serwis sport.tvp.pl). Będzie to zapewne bardziej komfortowe również dla samych zawodników, którzy nie będą musieli hamować nartami na grząskiej i zabłoconej trawie. Zawody FIS Cup na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza (K-125 / HS-140) odbędą się w dniach 14-15 marca. PK zagości tam w dniach 16-17 marca. W obu przypadkach będą to finałowe zmagania kolejno trzeciej i drugiej ligi w sezonie 2023/2024.

 

Program FIS Cup w Zakopanem:

 • 14 marca 2024 r. (czwartek):
  • 13:30 – oficjalny trening,
  • 15:30 – konkurs indywidualny.
 • 15 marca 2024 r. (piątek):
  • 14:30 – seria próbna,
  • 15:30 – konkurs indywidualny.

Program Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem:

 • 16 marca 2024 r. (sobota):
  • 11:30 – oficjalny trening,
  • 12:30 – konkurs indywidualny.
 • 17 marca 2024 r. (niedziela):
  • 11:00 – seria próbna,
  • 12:00 – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: twitter.com/LelenMat

 

Dodaj komentarz