You are currently viewing Dodatkowy konkurs Pucharu Świata w Lahti

Dodatkowy konkurs Pucharu Świata w Lahti

Lahti Salpausselkae zima fot.Julia .Piatkowska - Dodatkowy konkurs Pucharu Świata w LahtiFińskie Lahti będzie organizatorem trzech, a nie tak, jak pierwotnie planowano dwóch konkursów Pucharu Świata w sezonie 2015/2016. W poniedziałek Międzynarodowa Federacja Narciarska zdecydowała się przyznać dodatkowy konkurs w Finlandii. Będą to zawody, w zamian za jeden z dwóch konkursów odwołanych na początku sezonu w wietrznym Kuusamo.

Decyzją Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, kompleks sportowych obiektów Salpausselkä w fińskim Lahti będzie organizatorem dodatkowego konkursu indywidualnego zaliczanego do klasyfikacji generalnej cyklu Pucharu Świata w obecnym sezonie. Najlepsi skoczkowie świata będą zmagać się z obiektem położonym w Kraju Świętego Mikołaja jeden dzień dłużej. Pierwotnie zawody zaplanowane były w dniach 20-21 lutego. Program zawodów przewidywał rozegranie konkursu indywidualnego oraz rywalizacji drużynowej następnego dnia.  Przedstawiciele FIS-u w poniedziałkowe popołudnie zdecydowali się przyznać fińskiemu ośrodkowi sporów zimowych dodatkowy konkurs indywidualny w zamian za odwołane zawody w Kuusamo.

Kuusamo Rukatunturi Klaudia.Zadebska 300x199 - Dodatkowy konkurs Pucharu Świata w Lahti
Kuusamo, skocznia Rukatunturi, fot. Klaudia Zadębska

Przypomnijmy, że dwa konkursy, które miały zostać rozegrane na Rukkatunturi (K-120 / HS-142) zaraz po inauguracji sezonu zimowego w niemieckim Klingenthal, nie doszły do skutku ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, jakie panowały na skoczni. Silny wiatr nie pozwolił pod koniec listopada na rozegranie ani jednej punktowanej serii zawodów.

Decyzja działaczy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej oznacza dla fińskiej miejscowości bardzo napięty kalendarz jeśli chodzi o organizację zawodów na  obiekcie Salpausselkä. W piątek i niedzielę, w dniach  19 i 21 lutego organizatorzy planują przeprowadzenie rywalizacji indywidualnej na skoczni HS 130. W sobotę, na normalnym obiekcie mają odbyć się zmagania skoczków w konkursie drużynowym oraz kolejny konkurs indywidualny zaliczany do klasyfikacji Pucharu Świata kobiet.

Dla Lahti, które będzie organizatorem Mistrzostw Świata w 2017 roku weekend z Pucharem Świata będzie ostatnim poważnym sprawdzianem przed tą wielką imprezą. Organizatorzy zapraszają do Finlandii w dniach 19-21 lutego.

W ubiegłym sezonie podczas zawodów indywidualnych triumfował Austriak Stefan Kraft przed Severinem Freundem oraz Andersem Fannemelem. W konkursie drużynowym rozegranym na dużej skoczni triumfowali zawodnicy Kraju Wikingów, na drugim miejscu uplasowali się Niemcy, a na najniższym stopniu podium stanęli Japończycy. W historii konkursów rozegranych w Lahti najwięcej razy na podium stawał Matti Nykänen. Skoczek ekipy Suomi obecny był na podium 13. razy.  Najwięcej zwycięstw w rywalizacji drużynowej odnieśli Austriacy, którzy w czołowej ''trójce'' plasowali się aż w 15 konkursach.

 

Źródło: fis-ski.com/lahtiskigames.com/informacja własna

Dodaj komentarz