You are currently viewing Vojtech Stursa dla SP: „Jesteśmy gotowi, aby rywalizować ze światową czołówką”
Vojtěch Štursa, wychowanek SK Nové Město..., fot. Julia Piątkowska

Vojtech Stursa dla SP: „Jesteśmy gotowi, aby rywalizować ze światową czołówką”

Stursa Vojtech PK.Zakopane.2016 fot.Julia .Piatkowska - Vojtech Stursa dla SP: "Jesteśmy gotowi, aby rywalizować ze światową czołówką"W ciągu ostatnich miesięcy Czesi nie mogą narzekać na brak powodów do zadowolenia. Wszystko za sprawą wyników osiąganych przez przedstawicieli młodego pokolenia, którzy coraz lepiej radzą sobie na arenie międzynarodowej. Dziś prezentujemy rozmowę z Vojtěchem Štursą, dla którego trwający sezon letni jest najlepszy w dotychczasowej karierze.

 

21-letni Vojtěch Štursa jest kolejnym czeskim skoczkiem narciarskim, zaliczanym do grupy młodych, zdolnych i dobrze rokujących na przyszłość. Największym sukcesem reprezentanta Dukli Liberec jest wywalczenie trzeciego miejsca podczas rywalizacji w zawodach FIS Grand Prix w Czajkowskim.

 
Stursa Vojtech LPK.Frenstat.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - Vojtech Stursa dla SP: "Jesteśmy gotowi, aby rywalizować ze światową czołówką"
Vojtech Stursa, fot. Julia Piątkowska

Oskar Szechnicki: Pozwól, że naszą rozmowę rozpocznę od gratulacji. Niedawno w zawodach Grand Prix w Czajkowskim zająłeś trzecie miejsce uzyskując najlepszy wynik w karierze. Jakie uczucia Ci towarzyszyły?

Vojtěch Štursa: Dziękuję. Byłem bardzo zadowolony, zrobiłem to, co do mnie należało. Najbardziej ucieszyły mnie wysokiej jakości skoki, które tam oddałem. Mam jeden cel, do którego dążę – wykonywać jak najlepsze skoki, zarówno na treningach, jak i w głównych zawodach. Zrealizowałem to założenie podczas konkursu w Rosji. Cieszę się, ze wszystkiego, co wydarzyło się podczas weekendu w Czajkowskim.

 

Młodzi czescy skoczkowie osiągają coraz lepsze rezultaty. Czy według Ciebie ta grupa jest już gotowa na to, aby rywalizować z bardziej doświadczonymi rywalami i osiągać wyniki porównywalne do tych, jakie uzyskuje światowa czołówka?

Osiągane wyniki są odzwierciedleniem naszej systematycznej i ciężkiej pracy. Za wszystkim stoją dwie osoby -  Richard Schallert i Jaroslav Simek. Jesteśmy gotowi, a nawet bardziej niż gotowi, aby rywalizować ze światową czołówką w zawodach rozgrywanych na każdym szczeblu. Jednak to dopiero początek.

 

W kadrze Czech macie grupę bardzo doświadczonych zawodników. Stawiasz sobie któregoś z kolegów za wzór do naśladowania? 

W naszej grupie treningowej znalazł się Roman Koudelka. Właśnie jego stawiam sobie za wzór sportowca. Obserwuję go, podpatruję, co i w jaki sposób mogę poprawić, aby być jeszcze lepszym zawodnikiem.

 

Zawody rozgrywane na igelicie zbliżają się do końca. Jak podsumowałbyś dotychczasowe starty w sezonie letnim? Jest coś, nad czym w szczególności starałeś się pracować podczas tego okresu?

W ciągu tego lata wiele się nauczyłem. Towarzyszyło mi wiele wzlotów i upadków. Były lepsze  i gorsze dni, ale zrobiłem duży krok do przodu i jestem z tego zadowolony. Moim głównym celem w ciągu tego roku było zebranie cennego doświadczenia, zrobienie kroku naprzód i doskonalenie siebie we wszystkim.

 
Koudelka Roman fot.Julia .Piatkowska Wisla.2016 300x200 - Vojtech Stursa dla SP: "Jesteśmy gotowi, aby rywalizować ze światową czołówką"
Roman Koudelka, fot. Julia Piątkowska

Kolejnym przystankiem w kalendarzu Letniego Pucharu Kontynentalnego są zawody w Wiśle. Czy masz jakieś szczególne wspomnienia związane z Polską?

Niestety nie wezmę udziału w zawodach rozgrywanych w Wiśle, pomimo tego, że bardzo chciałem być w Polsce. Macie wspaniałych kibiców, bardzo lubię atmosferę, jaka panuje podczas rywalizacji w waszym kraju. Potrzebuję jednak trochę czasu, aby nabrać świeżości i spokojnie potrenować. Ten weekend spędzę w domu.

 

Wkrótce nadejdzie zima. Czy stawiasz sobie konkretne cele związane z rywalizacją na śniegu?

Nie jestem typem człowieka, który patrzy daleko w przyszłość. Wszystko, co wiem na temat moich planów ogranicza się do tego, co będę robił dziś lub jutro. Czasami mam zaplanowany dokładnie każdy dzień tygodnia. Nasza przyszłość jest zapisana w gwiazdach. Żadnych planów, żadnego konkretnego celu przed zimą.

 

Wszystkich kibiców, którzy są zainteresowani tym co aktualnie dzieje się u młodego skoczka zza naszej południowej granicy zapraszamy do śledzenia stron internetowych:

Vojtech Stursa na Facebooku >>>

Strona internetowa - www.vojtechstursa.net >>>

 

rozmawiał Oskar Szechnicki

 

Dodaj komentarz