You are currently viewing Nika Prevc z nagrodą im. Piotra Nurowskiego. Została najlepszą młodą przedstawicielką sportów zimowych!
Nika Prevc (fot. Polski Związek Narciarski)

Nika Prevc z nagrodą im. Piotra Nurowskiego. Została najlepszą młodą przedstawicielką sportów zimowych!

Nika Prevc została wyróżniona przez Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich nagrodą imienia Piotra Nurowskiego i otrzymała tytuł najlepszej młodej przedstawicielki sportów zimowych. W minionym sezonie zdobyła łącznie 4 złote i 1 srebrny medal juniorskich imprez mistrzowskich.

 

Utalentowana słoweńska skoczkini staje się coraz bardziej znana już nie tylko z powodu trójki starszych braci uprawiających z sukcesami tę samą dyscyplinę. 17-latka minionej zimy zgarnęła worek medali z juniorskich imprez mistrzowskich. Podczas Mistrzostw Świata Juniorów 2022 w Zakopanem wywalczyła złote krążki indywidualnie i drużynowo, a także dołożyła srebro zdobyte w mikście, w którym Słowenia uległa reprezentacji Austrii. Następnie udział w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Vuokatti (rywalizacja w skokach odbywała się w Lahti) przyniósł jej kolejne 2 złota – w rywalizacji indywidualnej oraz w mikście.

Sukcesy osiągnięte w ostatnim sezonie nominowały Nikę Prevc do zaszczytnego wyróżnienia. Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) przyznał jej tytuł najlepszej młodej przedstawicielki sportów zimowych wraz z nagrodą imienia Piotra Nurowskiego. Laur ten został ustanowiony w 2011 r. ku pamięci byłego prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który 12 lat temu zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Rywalami młodej skoczkini do zdobycia nagrody byli: Victoria Olivier (narciarstwo alpejskie), Lorenzo Previtali (short track), Leon Ulbricht (snowboard) oraz Juraj Slafkowski (hokej). Nika otrzymała jedną trzecią głosów, co zapewniło jej uhonorowanie i stypendium w wysokości 15 tys. euro.

 

Karol Cześnik
Źródło: olimpijski.pl

Dodaj komentarz