You are currently viewing Japończycy podali składy kadr na sezon 2022/2023. Kobayashi, Takanashi i Ito wyróżnieni
Ryoyu Kobayashi i Sara Takanashi (fot. Julia Piątkowska)

Japończycy podali składy kadr na sezon 2022/2023. Kobayashi, Takanashi i Ito wyróżnieni

Japoński Związek Narciarski na niespełna miesiąc przed początkiem letniej rywalizacji opublikował składy kadr skoczkiń i skoczków na sezon 2022/2023. W męskim gronie najwyższy kadrowy status uzyskał jedynie zdobywca Kryształowej Kuli Ryoyu Kobayashi, natomiast wśród kobiet najbardziej doceniono osiągnięcia Sary Takanashi i Yuki Ito. Przygotowania zawodników i zawodniczek z Kraju Kwitnącej Wiśni będą koordynować Masahiko Harada oraz Tomoharu Yokokawa.

 

Kobayashi liderem, Harada trenerem, Kasai dalej skacze

W męskiej reprezentacji Japonii znalazło się trzynastu zawodników podzielonych na trzy grupy. W pierwszej z nich samodzielnie znalazł się niekwestionowany lider zespołu, czyli Ryoyu Kobayashi, który zeszłej zimy zdobył Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a także został mistrzem olimpijskim. W kadrze A również samodzielnie miejsce zajął Yukiya Sato, który aktualnie jest z kolei drugim ogniwem japońskiego zespołu. W kadrze B zagościli kolejni stali bywalcy zawodów najwyższej rangi, czyli Naoki Nakamura, najstarszy w kadrze 31-letni Junshiro Kobayashi, a także Keiichi Sato. Ponadto do poziomu bardziej doświadczonych i obytych na międzynarodowych arenach kolegów będą się starali dołączyć: Shinnosuke Fujita, Yuken Iwasa, Masaki Nakamura, Asahi Sakano, Reruhi Shimizu, Hiroaki Watanabe, Rikuta Watanabe, a także najmłodszy w tym gronie 15-letni Rentaro Nishida.

Po rezygnacji ze stanowiska Hideharu Miyahiry, rolę trenera głównego przejął dyrektor sportowy kadry Masahiko Harada. Pracę wybitnego skoczka wspierać będą Kento Sakuyama, a także Daiki Ito, który po zakończeniu zawodniczej kariery w marcu postanowił zająć się trenerskim fachem. Warto jednak zaznaczyć, że przez większość letnich i jesiennych przygotowań do zimy, reprezentanci Japonii trenują ze szkoleniowcami klubowymi. I tak przykładowo formą Ryoyu Kobayashiego w Tsuchiya Home Ski Club zajmie się Słoweniec Matjaž Zupan. Rola trenera kadrowego i jego asystentów jest więc w dużej mierze koordynacyjna i bardzo istotna zimą, kiedy skoczkowie przebywają przez większość czasu w Europie w kolejnych pucharowych destynacjach.

Poza grupami kadrowymi, na stronie internetowej Japońskiego Związku Narciarskiego wyróżniono 31 skoczków, którzy mają stanowić bezpośrednie zaplecze kadr. W przypadku nagłego wzrostu formy mogą oni liczyć na starty w zawodach rangi FIS, jednak jak z doświadczenia wiemy o awans do Pucharu Świata będzie im niezwykle trudno. W tym gronie są choćby 50-letni Noriaki Kasai, 47-letni Kazuyoshi Funaki, 35-letni Taku Takeuchi, czy 32-letni Shohei Tochimoto, którzy niegdyś stanowili o sile japońskich skoków narciarskich.

 

Takanashi i Ito siłą japońskiej kadry kobiet

W składzie żeńskich kadr Japonii widnieją nazwiska jedenastu zawodniczek. W najmocniejszej grupie „S” znalazło się miejsce dla dwóch zdecydowanie najlepszych skoczkiń z Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli Sary Takanashi oraz Yuki Ito. Pierwsza z nich (po wątpliwościach związanych z kontynuowaniem kariery) z pewnością będzie chciała powrócić na narciarski szczyt, z którego w poprzednich sezonach zepchnęły ją choćby Maren Lundby, Nika Križnar, czy Marita Kramer. 25-latka ma na swoim koncie cztery Kryształowe Kule, rekordowe 63 wygrane konkursy Pucharu Świata, jednak w seniorskiej rywalizacji wciąż brakuje jej indywidualnego złotego medalu mistrzowskiej imprezy. Niewykluczone, że pomoże jej w tym jeden z zagranicznych trenerów. Chęć współpracy z Takanashi wyraził na łamach naszego portalu choćby Norweg Joakim Aune. Mocnym ogniwem ekipy trenerów Tomoharu Yokokawy i Takahiro Ogawy powinna być także najbardziej doświadczona w ekipie 28-letnia Yuki Ito, która minionej zimy szybując w Willingen 154 metry ustanowiła nieoficjalny rekord świata w długości skoku na dużym obiekcie.

O sile kobiecej kadry A będą stanowić dwie zawodniczki, które mają już na swoim koncie bardzo udane starty w zawodach najwyższej rangi, czyli Yuka Seto oraz powracająca po długiej przerwie spowodowanej kontuzją Nozomi Maruyama. Razem z nimi pierwsze kroki w „dorosłej” rywalizacji będzie stawiać 17-letnia Nagomi Nayakama. W kadrze B znalazło się z kolei miejsce dla Haruki Iwasy, Ringo Miyajimy, Yuzuki Sato, Kurumi Ichinohe, Saiko Fujimoto oraz Riko Sakurai.

Podobnie jak w przypadku męskich grup, także i w żeńskich uwzględniono bezpośrednie zaplecze kadry. Znalazło się w nich 20 skoczkiń wśród których najbardziej doświadczeniem mogą się pochwalić Yuka Kobayashi, Minami Watanabe oraz Kaede Narita.

 

Skład japońskiej kadry mężczyzn:

  • kadra narodowa S: Ryoyu Kobayashi (ur. 1996 r.).
  • kadra A: Yukiya Sato (1995).
  • kadra B: Naoki Nakamura (1996), Junshiro Kobayashi (1991), Keiichi Sato (1997), Shinnosuke Fujita (2000), Reruhi Shimizu (1993), Rikuta Watanabe (1995), Hiroaki Watanabe (1991), Yuken Iwasa (1999), Asahi Sakano (2005), Masaki Nakamura (2004), Rentaro Nishida (2006).

Skład japońskiej kadry kobiet:

  • kadra narodowa S: Sara Takanashi (ur. 1996 r.), Yuki Ito (1994).
  • kadra A: Yuka Seto (1997), Nagomi Nakayama (2004), Nozomi Maruyama (1998).
  • kadra B: Haruka Iwasa (1996), Ringo Miyajima (2003), Yuzuki Sato (2007), Kurumi Ichinohe (2004), Saiko Fujimoto (2006), Riko Sakurai (2003).

 

Bartosz Leja,
źródło: ski-japan.or.jp / informacja własna

 

 

 

Dodaj komentarz