You are currently viewing Jenny Rautionaho i Niko Kytösaho mistrzami Finlandii. Zamieszanie w konkursie panów
Jenny Rautionaho i Niko Kytösaho (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie / Julia Piątkowska)

Zbliża się jesień, a więc sezon letnich mistrzostw kraju. Otworzyła go Finlandia, gdzie w czasie weekendu imprezę gościło Kuopio i położony w tym mieście kompleks skoczni Puijo. W sobotę odbyły się zawody indywidualne, a w niedzielę – drużynowe. Po zwycięstwa sięgali m.in. Jenny Rautionaho oraz Niko Kytösaho.

Rautionaho mistrzynią z miażdżącą przewagą

Konkurs kobiet, do którego przystąpiło siedem skoczkiń, odbył się na skoczni HS-100 (K-92). W nim Jenny Rautionaho skokami na 90,5 oraz 87,5 metrów nie pozostawiła wątpliwości, że jest obecnie najlepszą zawodniczką w swoim kraju. 27-latka pewnie sięgnęła po złoto z 286,5 punktową notą. Na drugim miejscu z 33-punktową stratą do zwyciężczyni uplasowała się występująca gościnnie Chinka Bing Dong (79,5 m / 85,0 m). Z całą pewnością należy wspomnieć, że obydwie zawodniczki ruszały z 18. belki w pierwszej serii i z 19. w drugiej, a więc kolejno o 10 i 11 stopni niższej niż reszta stawki. Dlatego też otrzymały 30 punktów startowej bonifikaty w pierwszej serii i 33 punkty w drugiej serii. Srebro przypadło w udziale kolejnej reprezentantce Finlandii, Minji Korhonen, która do złotej medalistki straciła aż 79 punktów (85,0 m / 88,0 m / 207,5 pkt). Czwarte miejsce i brązowy krążek zdobyła Heta Hirvonen (79,0 m / 87,0 m / 193,0 pkt). Zaznaczyć należy jednak absencję jednej z ważniejszych kandydatek do medalu – Julii Kykkänen.

Pełne wyniki indywidualnego konkursu kobiet dostępne są TUTAJ.

Kytösaho górą, kontrowersje w konkursie panów i niespodziewane rozstrzygnięcie

Zawody mężczyzn, w których wystartowało 23 zawodników, miały miejsce na dużej skoczni (K-120 / HS-127). Zdominował je 23-letni Niko Kytösaho, który poszybował najdalej w pierwszej serii (130,0 m), a zdobycie złotego medalu przypieczętował 127-metrową próbą, kończąc zawody z notą sięgającą 284,2 punktu. Srebrny medal zdobył dość nieoczekiwanie Henri Kavilo, który do tej pory w zawodach najwyższej rangi pojawiał się jedynie jako część grupy krajowej. 24-latek skoczył 121,5 oraz 122,5 metra, dzięki czemu uzyskał 249,5 punktu. Na najniższym stopniu podium zameldował się mistrz świata juniorów – Vilho Palosaari (116,0 m / 117,5 m / 246,2 pkt). Warto zauważyć, że zawodnik z Kuusamo dwukrotnie skakał z najniższej belki w całej stawce, co naturalnie przełożyło się na sowite bonifikaty.

Tuż za podium uplasował się Kasperi Valto (112,5 m / 127,0 m / 243,7 pkt), natomiast na piątym miejscu zawody ukończył Jiawen Zhao. Chińczyk był o krok od sprawienia niemałej sensacji, bowiem po pierwszej serii zajmował pozycję wicelidera dzięki próbie na 129. metr. Druga, wyraźnie słabsza (114,0 m) zepchnęła jednak reprezentanta Państwa Środka na piąte miejsce. Szóste miejsce zajął dwuboista Ilkka Herola (109,5 m / 133,0 m – najdłuższy skok konkursu). Poza tym warto wyróżnić także ósmego Eetu Nousiainena (106,0 m / 119.0 m), jedenastego Qiwu Songa (113,5 m / 108,0 m) czy szesnastego Jarkko Määttä (102,0 m / 105,0 m). O swoim występie chętnie szybko zapomniałby zapewne Antti Aalto. Fin, na którego jeszcze niedawno nie było mocnych na średniej skoczni w Kitee, przejechał próg w pierwszym skoku, co poskutkowało lądowaniem na 84. metrze i trzecią od końca pozycją po pierwszej serii. Rehabilitacja w drugiej (117,0 m) nie zdała się na wiele – Aalto finiszował siedemnasty.

Niedługo po konkursie pojawiły się doniesienia o oprotestowaniu wyników, a nowe, jeśli w ogóle, miały zostać opublikowane w niedzielę. – Z tego co wiem, jury popełniło błąd w aspekcie rekompensat za belkę. Chodzi o Vilho Palosaariego i Kasperiego Valto – wytłumaczył nam obecny serwismen reprezentacji Finlandii Miran Zupančič. Ewentualna korekta wyników mogła więc nawet zaważyć o brązowym medalu. Niedzielnego wieczora pojawił się ostateczny i dość kuriozalny werdykt. Sobotnie wyniki w rezultacie nie uległy zmianie, jednak organizatorzy mimo to postanowili wręczyć brązowe medale zarówno Palosaariemu, jak i Valto, choć według podtrzymanych wyników z soboty Palosaari wygrał z Valto o 2,5 punktu.

Pełne wyniki konkursu indywidualnego mężczyzn dostępne są TUTAJ.

Meis i Korhonen ze złotem dla Siilinjärven Ponnistus

W drużynówce kobiet, która odbyła się na normalnej skoczni (HS-100) startowały trzy ekipy. Główne trofeum padło łupem ekipy Siilinjärven Ponnistus reprezentowanej przez Vilmę Meis (89,0 m / 74,0 m) i Minję Korhonen (81,0 m / 81,5 m). Panie zdobyły łącznie 369,5 punktu i pokonały dwie drużyny klubu Lahden Hiihtoseura. Pierwsza w składzie Emilia Vidgren / Heta Hirvonen zajęła drugie miejsce, a druga w składzie Nonna Laitinen / Julia Äikiä – trzecie.

Pełne wyniki konkursu drużynowego kobiet dostępne są TUTAJ.

Heikkinen i Palosaari złoci w drużynie

Zawody drużynowe mężczyzn również odbyły się na mniejszym obiekcie kompleksu Puijo. Przystąpiło do nich jedenaście ekip. Najlepszą z nich okazała się być drużyna klubu Kuusamon Erä-Veikot w składzie z Kalle Heikkinenem (95,5 m / 89,5 m) i Vilho Palosaarim (96,5 m / 108,0 m). Złoci medaliści zdobyli 519 punktów. O 10 mniej oczek zgromadziła pierwsza drużyna klubu Lahden Hiihtoseura złożona z Mico Ahonena (93,5 m / 94,0 m) i Kasperiego Valto (96,5 m / 99,5 m), dzięki czemu zgarnęła srebro. Perttu Reponen (94,5 m / 87,0 m) i Antti Aalto (93,5 m / 104,5 m) reprezentujący barwy Kiteen Urheilijat gromadząc 503,5 punktu zdobyli brązowy medal. Bez krążka zmagania ukończył miejscowy Puijon Hiihtoseura. Wszystkie trzy wystawione przez klub z Kuopio ekipy zajęły miejsca od czwartego do szóstego.

Pełne wyniki konkursu drużynowego mężczyzn dostępne są TUTAJ.

Rautionaho i Heiskanen najlepsi w mikście

W konkursie mieszanym rozegranym na normalnej skoczni wzięło udział siedem ekip. Złoto padło łupem drużyny klubu Ounasvaaran Hiihtoseura. Reprezentujący ją Jenny Rautionaho (95,5 m / 103,0 m) i Timi Heiskanen (86,0 m / 95,5 m) zdobyli łącznie 630,5 punktu. Warto zaznaczyć, że Rautionaho w finałowej rundzie ustanowiła kobiecy rekord skoczni w wraunkach letnich. 10,5 punktu mniej skompletowali reprezentanci ekipy Puijon Hiihtoseura składająca się z Chinki Bing Dong (90,5 m / 87,5 m) i Henriego Kavilo (103,0 m / 96,0 m). Brąz przypadł drugiej drużynie Lahden Hiihtoseura, jednak Emilia Vidgren (79,0 m / 81,0 m) i Mico Ahonen (88,5 m / 96,5 m) nie nawiązali walki z pierwszą dwójką – z notą 499,5 punktu stracili ponad 100 punktów do srebra. Warto również wspomnieć o kapitalnym skoku Kasperiego Valto na 108. metr. Zawodnik nie ustał jednak swojej próby, a w połączeniu z absencją jego koleżanki z ekipy, Hety Hirvonen, w drugiej serii wyłączył pierwszą drużynę Lahden Hiihtoseura z walki o najwyższe laury.