You are currently viewing Puchar Świata RUKA 2023: Ponad 60 skoczków na starcie zimowej inauguracji [PROGRAM, SKŁADY KADR]
Skocznia Rukatunturi w Ruce (fot. Julia Piątkowska)

Puchar Świata RUKA 2023: Ponad 60 skoczków na starcie zimowej inauguracji [PROGRAM, SKŁADY KADR]

Już w czasie najbliższego weekendu w fińskiej Ruce zostanie zainaugurowany 45. sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Areną zmagań w dniach 24-26 listopada będzie duży obiekt Rukatunturi (K-120 / HS-142), na którym według wstępnych informacji pojawi się 62 skoczków z 15 krajów. W tym gronie będzie pięciu reprezentantów Polski, a także ścisła światowa czołówka. Sprawdźcie co będzie się działo w mroźnej Finlandii.

 

Program zawodów:

 • 24 listopada 2023 r. (piątek):
  • 10:00 – odprawa techniczna,
  • 14:00 – oficjalny trening HS-142,
  • 16:00 – kwalifikacje HS-142 (Eurosport 1, Player).
 • 25 listopada 2023 r. (sobota):
  • 14:45 – seria próbna HS-142,
  • 16:15 – konkurs indywidualny HS-142 (TVN, Eurosport 1, Player).
 • 26 listopada 2023 r. (niedziela):
  • 14:50 – kwalifikacje HS-142,
  • 16:15 – konkurs indywidualny HS-142 (TVN, Eurosport 1, Player).

Tekstowa relacja LIVE będzie dostępna na SkokiPolska.pl.

 

Pucharowa inauguracja w fińskiej Ruce

Przed skoczkami 45. sezon zimowego Pucharu Świata. Inauguracja kampanii 2023/2024 odbędzie się w fińskiej Ruce (nieopodal Kuusamo), zatem o zimową aurę możemy być spokojni. To właśnie w tej fińskiej miejscowości zawody narciarskiej elity rozpoczynały się regularnie 2002-2011. Ostatnio pucharowa inauguracja zawitała do Ruki w dniach 24-26 listopada 2016 roku. Wówczas po zwycięstwa na Rukatunturi sięgali Domen Prevc (Słowenia) oraz Severin Freund (Niemcy).

Zgodnie z wstępną listą zgłoszeń, którą wysłali nam organizatorzy zmagań, na starcie w czasie najbliższego weekendu zobaczymy 62 skoczków z 15 krajów (Austrii, Bułgarii, Chin, Estonii, Finlandii, Japonii, Kazachstanu, Niemiec, Norwegii, Polski, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Turcji i Włoch). W tym gronie jest czołową czternastka klasyfikacji generalnej PŚ z sezonu 2022/2023 na czele ze zdobywcą Kryształowej Kuli, czyli Norwegiem Halvorem Egnerem Granerudem. Spodziewany jest także start Stefana Krafta (Austria) i Anže Laniška (Słowenia), którzy w kwietniu uzupełnili podium pucharowej „generalki”. Na starcie zobaczymy także kolejnych skoczków z czołowej dziesiątki, w tym: Dawida Kubackiego, Ryoyu Kobayashiego, Piotra Żyłę, Andreasa Wellingera, Timiego Zajca, Daniela Tschofeniga oraz Manuela Fettnera. Zaznaczamy, że wstępna lista startowa przedstawiona przez organizatorów może się różnić od listy startowej piątkowych kwalifikacji, którą poznamy po spotkaniu kierowników drużyn (odprawie technicznej).

W Ruce o sile reprezentacji Polski będzie stanowić pięciu zawodników kadry A. Trener Thomas Thurnbichler zdecydował, że na pierwszych zawodach Pucharu Świata, poza wspomnianymi Kubackim i Żyłą, pojawią się: Kamil Stoch, Paweł Wąsek i Aleksander Zniszczoł. Tym samym wśród Biało-Czerwonych zostanie utrzymane status quo z poprzedniego sezonu zimowego, ponieważ to właśnie ta piątka była w pucharowej „generalce” sklasyfikowana najwyżej. Przypomnijmy jednocześnie, że zeszłoroczna inauguracja PŚ została rozegrana w formie hybrydowej (na mrożonych torach najazdowych i igelicie) na skoczni im. Adama Małysza (K-120 / HS-134) w Wiśle. Tam dwukrotnie triumfował Dawid Kubacki. W trakcie kolejnego weekendu w Ruce najlepsi okazali się już inni skoczkowie. Pierwszego dnia triumfował Anže Lanišek przed Stefanem Kraftem i Piotrem Żyłą, a drugiego wygraną podzielili Kraft i Halvor Egner Granerud. Trzeci był wówczas Japończyk Naoki Nakamura.

Już w najbliższy piątek (24 listopada) skoczków czekają oficjalne treningi oraz kwalifikacje, które wystartują kolejno o godz. 14:00 i 16:00 (polskiego czasu). Na sobotę (25 listopada) na godz. 16:15 zaplanowany jest pierwszy w rozpoczynającym się sezonie konkurs indywidualny (poprzedzi go seria próbna od godz. 14:45). W niedzielę (26 listopada) o godz. 14:50 rozpoczną się kolejne kwalifikacje, a tuż po nich o 16:15 drugie zmagania indywidualne.

Areną zmagań podczas zbliżającej się inauguracji Pucharu Świata będzie duży obiekt Rukatunturi (K-120 / HS-142) w fińskiej Ruce. Jej oficjalny rekord należy do Halvora Egnera Graneruda, który podczas kwalifikacji do zawodów PŚ w 2022 roku poszybował 150,5 metra. Jeszcze dalej podczas nieoficjalnych treningów szybowali tam jego rodacy – Sigurd Pettersen (w 2004 r.) oraz Johann Andre Forfang (w 2022 r.), którzy uzyskali 152 metry.

Pogoda: Według aktualnych prognoz pogody, temperatura w Ruce podczas inauguracyjnych zmagań wyniesie około -13°C. Ponadto w sobotę na skoczni mogą się pojawić przelotne opady śniegu. W trakcie piątkowych treningów i kwalifikacji prędkość wiatru może momentami przekraczać 3 m/s. Podczas sobotniego konkursu podmuchy będą nieco słabsze (ok. 2,2 m/s), a stosunkowo najsłabiej powieje w niedzielę (ok. 1,7 m/s).

 

Składy kadr i kwoty startowe:
(kompletne i oficjalne składy pojawią się po odprawie technicznej)

 • Austria (6): Clemens Aigner, Manuel Fettner, Jan Hoerl, Michael Hayboeck, Stefan Kraft, Daniel Tschofenig.
 • Bułgaria (3): Vladimir Zografski.
 • Chiny (2): Qiwu Song.
 • Estonia (2): Artti Aigro.
 • Finlandia (4+6): Antti Aalto, Mico Ahonen, Kalle Heikkinen, Henri Kavilo, Tomas Kuisma, Niko Kytosaho, Jarkko Maatta, Eetu Nousiainen, Vilho Palosaari, Arttu Pohjola, Kasperi Valto.
 • Japonia (5): Naoki Nakamura, Ren Nikaido, Junshiro Kobayashi, Ryoyu Kobayashi, Tomofumi Naito.
 • Kazachstan (3): Nikita Devyatkin.
 • Niemcy (6): Karl Geiger, Martin Hamann, Stephan Leyhe, Pius Paschke, Philipp Raimund, Andreas Wellinger.
 • Norwegia (6): Johann Andre Forfang, Halvor Egner Granerud, Marius Lindvik, Kristoffer Eriksen Sundal, Daniel Andre Tande, Fredrik Villumstad.
 • Polska (5): Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Piotr Żyła.
 • Słowenia (5): Ziga Jelar, Anze Lanisek, Domen Prevc, Peter Prevc, Timi Zajc.
 • Stany Zjednoczone (4): Erik Belshaw, Decker Dean, Tate Frantz, Andrew Urlaub.
 • Szwajcaria (4): Simon Ammann, Gregor Deschwanden, Remo Imhof, Killian Peier.
 • Turcja (3): Muhammed Ali Bedir, Fatih Arda Ipcioglu.
 • Włochy (4): Giovanni Bresadola, Andrea Campregher, Francesco Cecon, Alex Insam.

 

Bartosz Leja,
informacja własna

 

Dodaj komentarz