You are currently viewing PŚ Wisła: 64 skoczków z 17 krajów na starcie. Przed nami POLski Turniej [PROGRAM, SKŁADY KADR]
Widok ze skoczni w Wiśle Malince (fot. Bartosz Leja)

PŚ Wisła: 64 skoczków z 17 krajów na starcie. Przed nami POLski Turniej [PROGRAM, SKŁADY KADR]

Już w czasie najbliższego weekendu na skoczni im. Adama Małysza (K-120 / HS-134) w Wiśle rozpocznie się POLski Turniej. Będzie to pierwsza edycja imprezy rozgrywanej w ramach Pucharu Świata. Według wstępnej listy zgłoszeń w Beskidach pojawi się 64 skoczków z 17 krajów. W tym gronie będzie liczna reprezentacja Polski, która powalczy o poprawienie dotychczasowych, niezbyt spektakularnych wyników.

 

Program PŚ w Wiśle (transmisje):

  • 12 stycznia 2024 r. (piątek):
    • 12:00 – odprawa techniczna,
    • 16:00 – oficjalny trening HS-134,
    • 18:00 – kwalifikacje HS-134 (Eurosport 1, Player, TVP Sport, TVP 1).
  • 13 stycznia 2024 r. (sobota):
    • 15:00 – seria próbna HS-134,
    • 16:00 – konkurs duetów HS-134 (Eurosport 1, Player, TVP Sport, TVP 1).
  • 14 stycznia 2024 r. (niedziela):
    • 15:00 – seria próbna HS-134,
    • 16:00 – konkurs indywidualny HS-134 (Eurosport 1, Player, TVP Sport, TVP 1).

Tekstowa relacja LIVE będzie dostępna na SkokiPolska.pl.

 

Pierwszy POLski Turniej wystartuje w Wiśle

StefanKraft TCSBischofshofen2024winner fotJuliaPiatkowska 300x200 - PŚ Wisła: 64 skoczków z 17 krajów na starcie. Przed nami POLski Turniej [PROGRAM, SKŁADY KADR]
Stefan Kraft (fot. Julia Piątkowska)

Po emocjonującym 72. Turnieju Czterech Skoczni, skoczków czekają kolejne pucharowe zmagania. Dodatkowego smaczku rywalizacji w Polsce doda fakt, że skoczkowie powalczą także o triumf w nowym cyklu o nazwie POLski Turniej. Konkursy polskiej imprezy będą rozgrywane w Wiśle (13-14 stycznia), Szczyrku (17 stycznia) oraz Zakopanem (20-21 stycznia). Najpierw międzynarodowa stawka zawita na dużą skocznię im. Adama Małysza w Wiśle. Już w piątek (12 stycznia) zawodników czekają oficjalne treningi oraz kwalifikacje. W sobotę (13 stycznia) najprawdopodobniej 14 ekip zmierzy się w drużynowym konkursie duetów, a w niedzielę (14 stycznia) 50 zawodników którzy przebrną kwalifikacje, powalczy w zmaganiach indywidualnych.

Według wstępnej listy zgłoszeń na starcie pojawi się 64 skoczków z 17 krajów (Austrii, Bułgarii, Czech, Estonii, Finlandii, Japonii, Kazachstanu, Niemiec, Norwegii, Polski, Rumunii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy i Włoch). W tym gronie będzie dziewięciu reprezentantów Polski. Polacy jako organizatorzy zmagań będą mogli wystawić do startu nie tylko „bazową” piątkę wynikającą z aktualnych kwot startowych w piątym periodzie sezonu 2023/2024, ale także czteroosobową grupę krajową.

RyoyuKobayashi TCSBischofshofen2024 ZlotyOrzel fotJuliaPiatkowska 300x200 - PŚ Wisła: 64 skoczków z 17 krajów na starcie. Przed nami POLski Turniej [PROGRAM, SKŁADY KADR]
Ryoyu Kobayashi (fot. Julia Piątkowska)

W Wiśle nie zabraknie oczywiście zawodników, którzy tej zimy zdobywali już punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W tym gronie będą: najwyżej sklasyfikowany Piotr Żyła (24. miejsce), a także Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Aleksander Zniszczoł oraz Paweł Wąsek. Poza wspomnianą piątką, na starcie zobaczymy także Andrzeja Stękałę z kadry B oraz Macieja Kota, czyli zawodnika podhalańskiej grupy bazowej. Obaj próbowali już tej zimy swoich sił w Pucharze Świata (Stękała w Klingenthal, Kot w Klingenthal, Engelbergu oraz Turnieju Czterech Skoczni), jednak mimo kilku obiecujących treningów, ani razu nie udało im się zameldować w finałowej trzydziestce. Dziewięcioosobową ekipę uzupełnią kolejni skoczkowie kadry B – Klemens Murańka i Jakub Wolny, którzy obok wspomnianego Zniszczoła, plasują się w drugiej dziesiątce stawki w klasyfikacji generalnej drugoligowego Pucharu Kontynentalnego. Przypomnijmy, że jak dotąd najlepszym wynikiem wywalczonym przez polskich skoczków jest 11. pozycja. Na takim miejscu zmagania kończyli Żyła (w grudniu w niemieckim Klingenthal) oraz Stoch (w styczniu podczas Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku). Celem na zawody w Polsce wydaje się być zatem upragniona czołowa dziesiątka, która jeszcze poprzedniej zimy dla najmocniejszych Biało-Czerwonych była normą.

AndreasWellinger TCSBischofshofen2024 fotJuliaPiatkowska 300x200 - PŚ Wisła: 64 skoczków z 17 krajów na starcie. Przed nami POLski Turniej [PROGRAM, SKŁADY KADR]
Andreas Wellinger (fot. Julia Piątkowska)

Głównymi faworytami zmagań w Beskidach będą jednak zagraniczni rywale Polaków. W Wiśle zobaczymy całą czołową dziesiątkę klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, na czele ze Stefanem Kraftem, który uzbierał już 909 punktów. Austriak od początku zimy wygrywał już sześciokrotnie (w tym w ostatnim konkursie TCS w Bischofshofen), a w Polsce ma szansę poprawić rekord Janne Ahonena pod względem liczby indywidualnych pucharowych podium. Do wyczynu legendarnego Fina (108 podiów) brakuje mu zaledwie jednej obecności na „pudle”. Na drugiej pozycji w pucharowej stawce znajduje się Niemiec Andreas Wellinger (697 pkt), który jak dotąd wygrał raz. Czołową trójkę uzupełnia Japończyk Ryoyu Kobayashi (591 pkt), który w tym sezonie co prawda jeszcze nie wygrał żadnego konkursu, jednak to jego łupem padł Złoty Orzeł za triumf w Turnieju Czterech Skoczni. W pierwszej szóstce plasują się ponadto: Austriak Jan Hörl (537 pkt), a także dwaj kolejni reprezentanci Niemiec – Pius Paschke (525 pkt) oraz Karl Geiger (486 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest 24. Piotr Żyła (97 pkt). Poza nim punkty PŚ zdobywali jeszcze: 26. Dawid Kubacki (80 pkt), 27. Kamil Stoch (75 pkt), 34. Aleksander Zniszczoł (32 pkt), a także 38. Paweł Wąsek (23 pkt).

DawidKubacki PSWisla2022winner2konkurs fotJuliaPiatkowska 300x200 - PŚ Wisła: 64 skoczków z 17 krajów na starcie. Przed nami POLski Turniej [PROGRAM, SKŁADY KADR]
Dawid Kubacki (fot. Julia Piątkowska)

Dodajmy, że na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (2496 pkt), z którymi realny kontakt punktowy mają drudzy Niemcy (2230 pkt). Czołową trójkę uzupełniają Słoweńcy (1269 pkt), a Polacy z dorobkiem 307 punktów zajmują siódmą pozycję.

Aktualna klasyfikacja PŚ, PN i terminarz sezonu 2023/2024 >>>

Areną zmagań od piątku do niedzieli będzie duża Skocznia im. Adama Małysza (K-120 / HS-134). Jej oficjalny rekord wynosi 139 metrów i należy do Stefana Krafta. Austriak podczas kwalifikacji do zawodów PŚ w 2013 roku poszybował na odległość 139 metrów. Jeszcze dalej podczas pucharowych zmagań w 2014 roku poszybował Peter Prevc (140,5 m), jednak Słoweniec podparł swoją próbę podczas lądowania.

Pogoda: Podczas weekendowych zmagań temperatura powietrza w Wiśle wyniesie od -3°C do 0°C. Według aktualnej prognozy pogody będzie pochmurnie, jednak opady śniegu są mało prawdopodobne. Podczas piątkowych kwalifikacji prędkość wiatru wyniesie do 2,8 m/s, a w trakcie sobotniego konkursu duetów podmuchy mogą już przekraczać 4,4 m/s. Niepokojąco wyglądają także prognozy dotyczące wiatru w niedzielę (ok. 3,6 m/s).

Przypomnijmy, że w sezonie 2022/2023 konkursy w Wiśle zostały rozegrane już na początku listopada w formule hybrydowej. Po raz pierwszy w historii PŚ zawodnicy najeżdżali na próg po mrożonych torach, aby później wylądować na igelitowym zeskoku. W pierwszym konkursie triumfował Dawid Kubacki, przed Halvorem Egnerem Granerudem (Norwegia) i Stefanem Kraftem (Austria). Drugiego dnia Kubacki skompletował dublet zwycięstw, a w czołowej trójce towarzyszyli mu: Anže Lanišek (Słowenia) i Marius Lindvik (Norwegia).

 

Składy kadr i kwoty startowe:

  • Austria (6): Clemens Aigner, Stephan Embacher, Manuel Fettner, Michael Hayboeck, Jan Hoerl, Stefan Kraft.
  • Bułgaria (3): Vladimir Zografski.
  • Czechy (2): Roman Koudelka.
  • Estonia (3): Artti Aigro, Kevin Maltsev.
  • Finlandia (4): Antti Aalto, Eetu Nousiainen, Kasperi Valto.
  • Japonia (5): Junshiro Kobayashi, Ryoyu Kobayashi, Naoki Nakamura, Ren Nikaido, Taku Takeuchi.
  • Kazachstan (3): Nikita Devyatkin, Sabirzhan Muminov, Svyatoslav Nazarenko, Danil Vassilyev.
  • Niemcy (6): Karl Geiger, Stephan Leyhe, Pius Paschke, Philipp Raimund, Constantin Schmid, Andreas Wellinger.
  • Norwegia (6): Johann Andre Forfang, Halvor Egner Granerud, Sindre Ulven Joergensen, Marius Lindvik, Benjamin Oestvold, Kristoffer Eriksen Sundal.
  • Polska (5+4): Maciej Kot, Dawid Kubacki, Klemens Murańka, Andrzej Stękała, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, Piotr Żyła.
  • Rumunia (2): Daniel Andrei Cacina, Mihnea Alexandru Spulber.
  • Słowenia (5): Lovro Kos, Anze Lanisek, Domen Prevc, Peter Prevc, Timi Zajc.
  • Stany Zjednoczone (3): Erik Belshaw, Tate Frantz, Andrew Urlaub.
  • Szwajcaria (4): Gregor Deschwanden, Remo Imhof, Killian Peier, Yanick Wasser.
  • Turcja (3): Fatih Arda Ipcioglu.
  • Ukraina (3): Vitaliy Kalinichenko, Yevhen Marusiak.
  • Włochy (4): Giovanni Bresadola, Andrea Campregher, Francesco Cecon, Alex Insam.

 

Bartosz Leja,
informacja własna

 

Dodaj komentarz