You are currently viewing Mistrzyni olimpijska wraca do skoków? Słowenka wkrótce ma spełniać się w nowej roli!
Urša Bogataj (fot. Tomasz Markowski)

Mistrzyni olimpijska wraca do skoków? Słowenka wkrótce ma spełniać się w nowej roli!

Nieobecna od początku 2023 roku w roli czynnej zawodniczki Urša Bogataj wkrótce ma powrócić do skoków narciarskich. Jednakże nie stanie ona do rywalizacji w Pucharze Świata Pań. Mistrzyni olimpijska z 2022 roku ma wkrótce zająć się szkoleniem młodzieży.

 

Wraz z początkiem 2023 roku po raz ostatni oglądaliśmy na skoczni Uršę Bogataj. Mistrzyni olimpijska z Pekinu upadła w pierwszej serii noworocznego konkursu w Ljubnie, doznając jednocześnie poważnej kontuzji kolana. Zawodniczkę medycy musieli przetransportować na noszach, a reszta drużyny przyglądała się tej scenie z ogromnym niedowierzaniem i smutkiem. Parę miesięcy później ogłosiła, że spodziewa się dziecka, toteż jej potencjalny powrót na skocznię w sezonie 2023/2024 należało uznać w tamtym momencie za nierealny.

Choć Słowenka ani razu nie powiedziała wprost „nie” na temat ewentualnego powrotu na skocznię, wieści napływające ze środowiska słoweńskich skoków nie brzmiały tak, jakby należało się spodziewać wznowienia kariery. Już po ZIO w Pekinie ogłosiła, że nie weźmie udziału w kolejnych igrzyskach, toteż końca kariery można się było spodziewać najpóźniej w 2025 roku. Pod koniec stycznia w rozmowie z portalem Siol.net, przy okazji konkursów w Ljubnie powiedziała, że ma już wstępny plan na swoją przyszłość.

Ze Słowenii napływają kolejne doniesienia potwierdzające wcześniejsze przypuszczenia. Jak podają portale Delo oraz Sportklub, mistrzyni olimpijska z 2022 roku wprawdzie ma powrócić do skoków narciarskich, lecz już nie w roli zawodniczki. Latem ma podjąć się szkolenia dziewczyn w grupie młodzieżowej w Kranju, odstawiając tym samym narty skokowe w kąt na dobre. Bogataj jako doświadczona i utytułowana zawodniczka z pewnością będzie miała wiele cennej wiedzy do przekazania młodzieży chcącej iść w wyznaczone przez nią, Nikę Križnar i Nikę Prevc ślady.

Miran Zupancic fotJuliaPiatkowska 300x200 - Mistrzyni olimpijska wraca do skoków? Słowenka wkrótce ma spełniać się w nowej roli!
Miran Zupančič (fot. Julia Piątkowska)

Jak poinformował Słoweński Związek Narciarski jeszcze przed finałem sezonu w Planicy, struktury szkoleniowe czeka sporo zmian wraz z początkiem przygotowań do kolejnego sezonu. Kadrę B objąć ma dobrze znany kibicom skoków Goran Janus, natomiast głównym opiekunem juniorów ma zostać Gorazd Bertoncelj. Obaj panowie w przeszłości byli głównymi szkoleniowcami kadry narodowej. To jednak nie koniec zmian. Jak podają wspomniane wcześniej portale, dotychczasowy asystent Roberta Hrgoty – Gašper Vodan zajmie się szkoleniem młodzieży. Decyzję miał podjąć sam zainteresowany z powodów osobistych. Jego funkcje przejmie dotychczasowy asystent Lauriego Hakoli w kadrze Finlandii – Miran Zupančič.

 

Karol Cześnik
Źródło: Delo.si / Sportklub.n1info.si

Dodaj komentarz