You are currently viewing Spór na linii FIFA-FIS. Ważniejszy mundial czy sporty zimowe?

Spór na linii FIFA-FIS. Ważniejszy mundial czy sporty zimowe?

FIS FIFA - Spór na linii FIFA-FIS. Ważniejszy mundial czy sporty zimowe?Choć do piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze zostało jeszcze dużo czasu, kalendarz rozgrywek już dziś budzi kontrowersje. Przedstawiciele FIS narzekają, że FIFA nie konsultuje z nimi przebiegu tak ważnego wydarzenia. Działacze obawiają się, że piłkarski mundial spowoduje spadek zainteresowania kibiców i sponsorów dyscyplinami zimowymi. 

 

Z racji wysokich temperatur panujących w Katarze w czerwcu i lipcu, kiedy to zazwyczaj odbywa się mundial, działacze Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej postanowili przenieść mistrzostwa na inny termin. Aktualnie mówi się o przełomie listopada i grudnia 2022 roku. Co na ten temat sądzą przedstawiciele FIS? – Mistrzostwa w listopadzie i grudniu nie są opcją idealną, ale i tak lepszą niż na przełomie stycznia i lutego. Działacze Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej i tak zrobią co chcą, musimy z tym żyć – przyznaje nie do końca zadowolony Gian Franco Kasper, prezydent FIS. 

Na ten moment przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Narciarskiej mają związane ręce, ponieważ nie ustalono jeszcze pełnego kalendarza piłkarskich spotkań. Na razie ogłoszono jedynie datę finału mundialu (18 grudnia). Pewnikiem jest jednak, że w obliczu siły perswazji, jaką dysponuje Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej, to FIS będzie musiał przystosować swoje plany zawodów do mundialowego terminarza. Włodarze FIS mają tego pełną świadomość: – Najpierw musimy poczekać na ustalenia dotyczące rozgrywania meczów, a później dostosujemy do nich nasz kalendarz – dodaje Szwajcar.

Przypomnijmy, że pierwotnie mówiło się, że piłkarski mundial zostanie rozegrany w styczniu i lutym, co kolidowałoby z zimowymi igrzyskami olimpijskimi. FIFA zdecydowała się na zmianę terminu, jednak prośby kierowane przez Kaspera do Seppa Blattera, przewodniczącego FIFA, nie znalazły uznania w oczach tego ostatniego. – Dla Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej inne sporty nie istnieją – narzekał w lutym Prezydent FIS, sprawujący swoją funkcję od 1998 roku.

 

źródło: albawaba.com

 

Dodaj komentarz