You are currently viewing Kolejny rosyjski projekt – skocznie w Niżnym Nowogrodzie już w 2018 roku
Wizualizacja kompleksu skoczni w Niżnym Nowogrodzie (fot. Malojer Baumanagement / malojer.com)

Kolejny rosyjski projekt – skocznie w Niżnym Nowogrodzie już w 2018 roku

Kilka dni temu informowaliśmy o planach budowy nowej skoczni narciarskiej w Moskwie. Jak się okazuje, to nie koniec ambitnych założeń naszych wschodnich sąsiadów, które są związane z modernizacją istniejących już obiektów. Rosjanie już rozpoczęli przedsięwzięcie związane z odnowieniem kompleksu skoczni w Niżnym Nowogrodzie.

 

Miłe złego początki

Nizny.Nowogrod.skocznie.zdemontowane fot.skisprungschanzen.com  300x199 - Kolejny rosyjski projekt - skocznie w Niżnym Nowogrodzie już w 2018 roku
Kompleks skoczni w Niżnym Nowogrodzie po demontażu rozbiegu dużego obiektu (fot. skisprungschanzen.com)

Historia skoków narciarskich w Niżnym Nowogrodzie sięga lat 50′ XX wieku. Pierwszy, 30-metrowy obiekt zbudowano tam w 1955 roku, a trzy lata później został on oficjalnie otwarty. Największa skocznia w mieście będącym rosyjskim ośrodkiem przemysłowym powstała jednak w 1973 roku. 110-metrowy obiekt zlokalizowano tuż nad rzeką Wołgą przepływającą przez Niżny Nowogród. Obok dużej skoczni zbudowano także mniejsze – K-80, K-55, K-30, K-15 oraz K-10. Niestety po pokryciu dwóch z nich igelitem cały kompleks nie został odpowiednio zagospodarowany. Na nadwołżańskich skoczniach gościły przede wszystkim lokalne konkursy, a w 50. rocznicę powstania pierwszej z nich największy obiekt musiał zostać zamknięty z powodów bezpieczeństwa. Kilka lat później wieża 110-metrowego obiektu została zburzona, a włodarze obiektu zaczęli zastanawiać się nad przyszłością skoków narciarskich w rodzinnym mieście Denisa Kornilova – Niżnym Nowogrodzie.

 

Nowe narciarskie otwarcie w rodzinnym mieście Kornilova

Nizny.Nowogrod wizualizacja.projektu 2 Malojer.Baumanagement malojer.com  300x145 - Kolejny rosyjski projekt - skocznie w Niżnym Nowogrodzie już w 2018 roku
Kompleks skoczni w Niżnym Nowogrodzie – wizualizacja projektu (Malojer Baumanagement / www.malojer.com)s

Pierwsze plany dotyczące modernizacji istniejącego centrum narciarskiego pojawiły się w sezonie 2008/2009. Kilka lat później ogłoszono konkurs na projekt nowego kompleksu skoczni, który ostatecznie wygrała austriacka firma Malojer Bumanagement. Początkowo inwestycja miała ruszyć już w 2009 roku, jednak w kolejnych latach Rosjanom nie udawało się wcielić w życie istniejących w ich wyobraźni planów. Problemem były głównie kwestie finansowe połączone z nierozstrzygniętymi przetargami. Teraz wydaje się jednak, że cała idea dojdzie do skutku i w Rosji powstanie kolejny nowoczesny kompleks skoczni narciarskich.

Jak poinformował przedstawiciel minister budownictwa regionu niżnonowogrodzkiego, Vladimir Chelomin, pierwszy etap inwestycji zostanie zakończony w 2018 roku. Wtedy to w Niżnym Nowogrodzie powinny być oddane do użytku obiekty K-125, K-95 i K-60. Później przy skoczniach mają się pojawić nowe trybuny, wieża sędziowska, wyciąg krzesełkowy oraz parking. Realizacja całego projektu odbędzie się w latach 2016-2020. Jej koszt jest szacowany na ok. 2,4 mld rubli. Na chwilę obecną stare obiekty zostały rozebrane, a zawodnicy z tego regionu są zmuszeni do treningów w innych miejscowościach. Być może już za kilka lat zagoszczą tam jednak międzynarodowej zawody najwyższej rangi.

Przeczytaj także o planach budowy skoczni w Moskwie >>>

 

Bartosz Leja,
źródło: tramplin.perm.ru / skisprungschanzen.com

 

Dodaj komentarz