You are currently viewing Apoloniusz Tajner powalczy o kolejną kadencję prezesa PZN
Apoloniusz Tajner, fot. Julia Piątkowska

Apoloniusz Tajner powalczy o kolejną kadencję prezesa PZN

Tajner Apoloniusz Wisla.press .2016 fot.Julia .Piatkowska - Apoloniusz Tajner powalczy o kolejną kadencję prezesa PZNFunkcję prezesa Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner objął 11 lat temu. Choć ustawa o sporcie stanowi, że „funkcję prezesa zarządu polskiego związku sportowego można pełnić nie dłużej niż przez 2 następujące po sobie kadencje”, były szkoleniowiec reprezentacji Polski w skokach zamierza ubiegać się o to stanowisko po raz trzeci. Dlaczego?

 

Tajner Apoloniusz konferencja fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Apoloniusz Tajner powalczy o kolejną kadencję prezesa PZN
Apoloniusz Tajner, fot. Julia Piątkowska

Apoloniusz Tajner zapowiedział ponowne kandydowanie na prezesa, tłumacząc że Polski Związek Narciarski wiąże ustna umowa z Ministerstwem Sportu. Na jej podstawie stwierdza się, że kadencja, podczas której ustawa (z 2010 roku) weszła w życie, nie jest brana w rachubę. - To wszystko i tak nie ma większego znaczenia, bo nie widać na razie w związku potrzeby zmian organizacyjnych czy personalnych. Bez względu zatem na to, czy mogę kandydować, czy nie mogę, na pewno będę dalej w tym uczestniczył. W takiej, czy innej formie. Chyba że pojawiłby się jakiś zupełnie nowy układ polityczny, który wymiótłby to wszystko - dodał prezes PZN.

 

Jak wyglądała droga Apoloniusza Tajnera do fotela prezesa? Przeciętny kibic kojarzy Tajnera przede wszystkim z sukcesami Adama Małysza w latach 2000-2003, jednak prezes PZN w świecie skoków funkcjonował już dużo wcześniej. W młodości Tajner uprawiał kombinację norweską, a w latach 1984-90 jako trener prowadził reprezentację Polski w tej dyscyplinie (m.in. na igrzyskach w Calgary w 1988 roku). Następnie, odpoczywając od nart, prowadził wraz z żoną sklep obuwniczy. Lata 1994-1999 to powrót Tajnera do PZN-u w roli wiceprezesa ds. sportowych. To właśnie on był odpowiedzialny za sprowadzenie do reprezentacji Polski czeskiego trenera, Pavla Mikeski.

 

malysz adam b.leja 300x200 - Apoloniusz Tajner powalczy o kolejną kadencję prezesa PZN
Adam Małysz, fot. Bartosz Leja

Po rezygnacji Czecha i po krótkiej przygodzie z kadrą Piotra Fijasa, Tajner został głównym szkoleniowcem kadry skoczków. Wprowadził on wiele zmian w sposobie prowadzenia zawodników, zwiększył sztab o psychologa Jana Blecharza i fizjologa Jerzego Żołądzia. Między innymi te czynniki doprowadziły do wielkich osiągnięć Małysza: trzykrotnego z rzędu zdobyciu Kryształowej Kuli, medali mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, triumfu w Turnieju Czterech Skoczni. Ponadto za kadencji Tajnera Polacy po raz pierwszy stanęli na podium podczas zmagań drużynowych (3. miejsce w Villach w 2001 roku).

 

Po nieudanym sezonie 2003/04 Tajner podał się do dymisji. Po zakończeniu kariery trenerskiej, pełnił kolejne funkcje w PZN: dyrektora sportowego, sekretarza generalnego, kuratora (z nominacji rządowej), aż wreszcie w 2006 roku został wybrany prezesem związku. W 2010 rozpoczął drugą, a w 2014 trzecią kadencję na tym stanowisku.

 

Źródła: eurosport.onet.pl, pzn.pl, własne

Dodaj komentarz