You are currently viewing Skoki pań coraz bardziej popularne. „Zawodniczki zasłużyły na uznanie”

Skoki pań coraz bardziej popularne. „Zawodniczki zasłużyły na uznanie”

hendrickson s.piwowar - Skoki pań coraz bardziej popularne. "Zawodniczki zasłużyły na uznanie"Obradująca niedawno komisja kalendarzowa FIS-u zdecydowała, że po raz pierwszy w historii rozegrane zostaną drużynowe konkursy Pucharu Świata kobiet, a w Lillehammer dodatkowy konkurs odbędzie się na dużej skoczni. – Panie zasłużyły na uznanie i zainteresowanie – mówi dyrektor Pucharu Świata kobiet Chika Yoshida.

Do tej pory w konkursach drużynowych z cyklu Pucharu Świata rywalizowali tylko mężczyźni. W sezonie zimowym 2017/18 po raz pierwszy rozegrane zostaną tego typu konkursy dla pań: w Hinterzarten i Zao. Kolejną zmianą jest przeprowadzenie dwóch konkursów na skoczni dużej. W poprzednich latach panie przede wszystkim startowały na obiektach normalnych, a jedyny konkurs na dużym obiekcie odbywał się na Holmenkollen w Oslo. Oczywiście zdarzały się wyjątki, jak podczas minionej zimy w Oberstdorfie.

yoshida chika 300x225 - Skoki pań coraz bardziej popularne. "Zawodniczki zasłużyły na uznanie"
Chika Yoshida, fot. FIS

Zmiany te podsumowała dyrektor Pucharu Świata kobiet Chika Yoshida, przypominając przebieg konferencji – Wszelkie aspekty decyzji zostały przedyskutowane podczas posiedzenia komitetu. Po zaciętej debacie przeprowadzono głosowanie i większość z członków komitetu zagłosowała za dodatkowym konkursem na dużej skoczni w Lillehammer. To pokazuje, że skoki pań cieszą się coraz większą popularnością, a działacze dbają o rozwój tej dyscypliny nie tylko wśród mężczyzn.

Szefowa PŚ ma nadzieję na większe zaangażowanie związków narodowych w kobiece skoki, właśnie dzięki rozgrywaniu konkursów drużynowych. Tego typu rywalizacja wymusi zwiększenie liczby zawodniczek startujących w Pucharze Świata, a szansę na start w zawodach najwyższej rangi dostaną też panie, które do tej pory brały udział tylko w konkursach rozgrywanych w ramach Pucharu Kontynentalnego.

Yoshida była pod wrażeniem rzeczowości dyskusji jaka miała miejsce w Portorożu i pochwaliła również postawę reprezentantki skoczkiń, Sary Hendrickson. – Sarah zabierała głos kilkakrotnie. Zarówno to co miała do powiedzenia, jak i sposób w jaki to zrobiła, wywarło spore wrażenie na członkach komitetu. Tego właśnie spodziewalibyśmy się od przedstawiciela zawodników. Myślę, że obie strony mają do siebie sporo szacunku – stwierdziła.

Hendrickson Sarah WSC.Falun .2015 RedBull fot.Julia .Piatkowska 300x199 - Skoki pań coraz bardziej popularne. "Zawodniczki zasłużyły na uznanie"
Sarah Hendrickson, fot. Julia Piątkowska

Sama Hendrickson także była zadowolona z przebiegu konferencji. – Wspaniale jest być zaangażowanym i widzieć wszystko co dzieje się za kulisami. Oczywiście w podejmowanie decyzji i ustanawianie zasad zaangażowane jest wiele osób. Łatwo jest krytykować będąc poza tym wszystkim, ale teraz zdałam sobie sprawę ile kroków trzeba czasem wykonać, by dojść do porozumienia. Bardzo doceniam możliwość zaangażowania w to wszystko, w spotkania i rozmowy z ludźmi, którzy sprawiają, że świat skoków narciarskich idzie do przodu – powiedziała portalowi Berkutschi.

Podczas posiedzenia w Portorożu zaprezentowano także wyniki oglądalności, które tylko potwierdziły, że skaczące panie zyskują coraz większą popularność. Kibice dostrzegli ogromny postęp tej dyscypliny i obdarzyli ją większym uznaniem i zainteresowaniem, na które zawodniczki – zdecydowanie sobie zasłużyły – zakończyła Chika Yoshida w wywiadzie dla Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

 

Malwina Wójciak + Wiktoria Bąk

źródło: fis-ski.com

Dodaj komentarz