You are currently viewing Kolejni Niemcy kończą kariery. Wśród nich mistrz olimpijski
Marinus Kraus, fot. Julia Piątkowska

Kolejni Niemcy kończą kariery. Wśród nich mistrz olimpijski

Wśród niemieckiej kadry skoczków narciarskich coraz więcej zawodników decyduje się zakończyć swoją karierę. Do utyłowanych: Severina Freunda, Richarda Freitaga i Cariny Vogt postanowili dołączyć kolejni zawodnicy zza naszej zachodniej granicy, w tym m.in. Mistrz Olimpijski z 2014 roku, Marinus Kraus. Narty na bok odłożyli także Kilian Märkl, Claudio Haas oraz Quirin Modricker.

 

Mistrz olimpijski żegna się z nartami 

31-letni Marinus Kraus o końcu swojej kariery poinformował za pośrednictwem Instagrama. Od kilku lat próbował dołączyć do czołówki swojej drużyny, jednak po ośmiu latach od zdobycia mistrzostwa olimpijskiego wraz z kolegami, postanowił odłożyć narty na bok. Ze „złotej czwórki” z Soczi obecnie tylko Andreas Wellinger kontynuuje karierę. Pozostała dwójka – Andreas Wank i Severin Freund – podobnie jak Kraus zakończyli swoją przygodę ze skokami narciarskimi w roli zawodnika. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Marinus Kraus (@krausmarinus)

W swoim wpisie w mediach społecznościowych Kraus podziękował za wszystko, co udało mu się osiągnąć w trakcie trwania swojej kariery. Przyznał jednak, że w nieco inny sposób wyobrażał sobie ostatnie lata jako profesjonalny skoczek narciarski. Zawodnik skarżył się, że po odniesionych kontuzjach system nie wspierał go w takim stopniu, w jakim tego oczekiwał. – Dane mi było przeżyć wiele pięknych chwil w mojej karierze i te wspomnienia pozostaną na zawsze – wyjaśnił. – Wkrótce znów się usłyszymy i zobaczymy – dodał. Na razie nie wiadomo, czy Kraus pozostanie w skokach narciarskich w innej roli.

Największym sukcesem Marinusa Krausa jest zdecydowanie ten osiągnięty podczas drużynowych zawodów igrzysk olimpijskich w 2014 roku. 22-letni wówczas skoczek pokazał stalowe nerwy w konkursie i przyczynił się do złotego triumfu niemieckiej drużyny, będąc jednocześnie najlepszym z kwartetu DSV pod względem zdobytych podczas zawodów punktów. W trakcie trwania imprezy czterolecia, Kraus zdołał zabłysnąć również w zawodach indywidualnych, zajmując wysokie szóste miejsce.

 

Młodzi zawodnicy również odchodzą

Od kilku lat sytuacja niemieckich juniorów nie wygląda najlepiej. W zawodach FIS Cup oraz w Pucharze Kontynentalnym skoczkowie zza naszej zachodniej granicy odstają od tych chociażby ze Słowenii czy Austrii. Tym bardziej gorzka jest sytuacja, gdy młodzi zawodnicy: Kilian Märkl, Claudio Haas i Quirin Modricker kończą karierę tak wcześnie.

Kilian Maerkl PKZakopane2022 fotEwaSkrzypiec 300x200 - Kolejni Niemcy kończą kariery. Wśród nich mistrz olimpijski
Kilian Märkl (fot. Ewa Skrzypiec)

Kilian Märkl był czołową postacią drużyny SC Patenkirchen, a pierwszy poważny sukces odniósł na Mistrzostwach Świata Juniorów w 2019 roku, zdobywając złoty medal wraz z niemiecką drużyną. W tym samym sezonie zajął czwarte miejsce w drugoligowych zawodach w Klingenthal. Rok później wskoczył na szóstą pozycję podczas juniorskiego czempionatu w Oberwiesenthal, będąc jednocześnie najlepszym reprezentantem gospodarzy. W ubiegłym sezonie uplasował się na siedemnastej lokacie w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. Märkl sklasyfikowany został na szóstej pozycji w Iron Mountain i trzykrotnie, podczas konkursów w Ruce, Lahti i Planicy, kończył zmagania na siódmym miejscu. 22-latek kilkukrotnie występował również w kwalifikacjach do zawodów Pucharu Świata startując jako część „grupy narodowej”. Märkl nie wywalczył jednak nigdy awansu do konkursu głównego. 

FIS Cup Zakopane 2021 1konkurs fotJuliaPiatkowska ClaudioHaas 300x200 - Kolejni Niemcy kończą kariery. Wśród nich mistrz olimpijski
Claudio Haas (fot. Julia Piątkowska)

Claudio Haas, który jest o rok młodszy, po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę podczas mistrzostw Niemiec w roku 2020, kiedy wygrał klasyfikację juniorów z różnicą około 35 punktów. Były już skoczek zajął wtedy również trzecie miejsce w zawodach drużynowych z reprezentacją Badenii-Wirtembergii. Mimo sukcesów w zawodach lokalnych i w konkursach niższej rangi, Haas z trudem odnalazł się na poziomie międzynarodowym. Latem ubiegłego rok osiągnął w Klingenthal dobre wyniki, zajmując piąte miejsce w zawodach Pucharu Kontynentalnego i 32. miejsce w zawodach Letniego Grand Prix. W zimie jednak rzadko udawało mu się wskoczyć do punktowanej „30” w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Pod koniec lutego tego roku zwyciężył w domowych zmaganiach w konkursie z cyklu FIS Cup w Oberhofie.

Do wymienionych zawodników dołączył również Quirin Modricker, który od sezonu 2021/2022 pozostawał bez statusu kadrowicza. Sezon 2018/2019 był ważnym krokiem w karierze Niemca. dzięki któremu trafił nawet do grupy treningowej 1B – czyli do drużyny B. W swoim debiucie w drugoligowych zmaganiach w czeskim Frenstacie, Modricker nie tylko po raz pierwszy zapunktował, zajmując 22. miejsce, ale także ustanowił swoją „życiówkę” jeśli chodzi o występy w Pucharze Kontynentalnym. Quirin Modricker po raz ostatni wziął udział w zawodach międzynarodowych w lutym 2022 roku. W zmaganiach FIS Cup w Villach zajął dopiero 46. i 52. miejsce.

Oprócz wymienionych wyżej zawodników decyzję o zakończeniu kariery ogłosił niedawno również Cedrik Weigel, o czym pisaliśmy TUTAJ>>>

 

Anna Fergisz,
źródło: skispringen-news.de

 

 

 

 

Dodaj komentarz