You are currently viewing Kolejne rozstanie ze skokami narciarskimi. Zoran Zupančič: „Jerneja Brecl postanowiła zakończyć karierę”
Jerneja Brecl (fot. Julia Piątkowska)

Kolejne rozstanie ze skokami narciarskimi. Zoran Zupančič: „Jerneja Brecl postanowiła zakończyć karierę”

Zoran Zupančič poinformował w rozmowie z portalem Siol.net, że jedna z jego podopiecznych – Jerneja Brecl zakończyła karierę skoczkini narciarskiej. 21-latka jest multimedalistką mistrzostw świata juniorów z Lahti, Oberwiesenthal, Kanderstegu i Park City. Brała udział także w światowych czempionatach w Seefeld i Oberstdorfie.

 

LGP Wisla 2021 treningi kwalifikacje kobiet JernejaBreclLOT 300x200 - Kolejne rozstanie ze skokami narciarskimi. Zoran Zupančič: "Jerneja Brecl postanowiła zakończyć karierę"
Jerneja Brecl (fot. Julia Piątkowska)

Trener kobiecej reprezentacji Słowenii w skokach narciarskich zapytany przez Petrę Mavric z Siol.net o status Jerneji Brecl, odpowiedział, że przedstawicielka prowadzonej przez niego kadry postanowiła zakończyć karierę w skokach narciarskich. Zawodniczki nie oglądaliśmy tego lata w żadnym międzynarodowym konkursie. Nie wystartowała także na Mistrzostwach Słowenii w Kranju, a także zabrakło jej na ostatniej sesji zdjęciowej Słoweńskiej Federacji Narciarskiej (SZS). 21-latka ubiegłej zimy zajęła 20. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dwukrotnie zajmowała miejsce pierwszej dziesiątce, dokładniej 9. lokatę w Willingen i Oslo. Wcześniej zanotowała udane występy w cyklu Letniego Grand Prix, w którym finalnie zajęła 8. miejsce. Brecl jest multimedalistką mistrzostw świata juniorów. w 2021 roku w Lahti wywalczyła brąz indywidualny i drużynowy. Rok wcześniej w Oberwiesenthal sięgnęła po brąz w mikście i srebro z drużyną. W 2018 roku w Kanderstegu udało jej się zdobyć drużynowy złoty medal, a w 2017 roku w Park City srebrny krążek. Brała udział także w Mistrzostwach Świata w Seefeld i w Oberstdorfie. Ten ostatni czempionat zakończył się konfliktem pomiędzy utalentowaną zawodniczką, a trenerem Zupančičem. 

Reprezentantka Słowenii po tym, jak nie została wystawiona w Oberstdorfie do rywalizacji drużynowej miała mieć duży żal do szkoleniowca, że mimo dobrej formy nie mogła pomóc koleżankom w rywalizacji na skoczni. W zespole pojawiła się natomiast Špela Rogelj, która prezentowała się gorzej od młodszej koleżanki, jednakże jej udział miał być wcześniej umówiony z trenerem. To się Jerneji Brecl nie spodobało. Kolejne nieporozumienia wywołał brak udziału medalistki juniorskich czempionatów w ostatnich 5 konkursach sezonu. Po zakończeniu rozgrywek, do następnej zimy przygotowywała się nie z pierwszą kadrą narodową, lecz z młodzieżową. – Problemy zaczęły się w poprzednim sezonie, próbowaliśmy wtedy uspokoić sytuację, potem wybuchła awantura na Mistrzostwach Świata, ale nie była ona aż tak kluczowa. Nie było to spowodowane tylko tą decyzją. Wydaje mi się, że ja i mój trener mieliśmy zbyt wiele różnych poglądów. Rozpoczęłam z nimi sezon letni, ale potem zdecydowaliśmy, że najlepiej pójść swoimi drogami lub przygotować się do zimy w inny sposób – mówiła w październiku 2021 roku Brecl o relacjach z trenerem dla Siol.net. – Kilka razy usiedliśmy i rozmawialiśmy razem przez parę godzin. Powiedział mi pewne rzeczy, z których nie był zadowolony, a ja powiedziałam mu o swoich zastrzeżeniach. Wydaje się, że trochę lepiej się rozumiemy, ale myślę, że już nigdy nie będzie tak, jak przed wszystkimi konfliktami. Teraz dołączam tylko na przygotowania i zawody. Jak na razie jest dobrze. Czuję się równa reszcie drużyny A. 

Sam trener o relacjach ze swoją podopieczną mówił w podobnym czasie tak: – Jerneja Brecl trenuje obecnie z narodową reprezentacją młodzieżową, której trenerami są Stane Baloh i Jurij Tepes. W Oberstdorfie, gdzie z góry ustaliliśmy nominacje do występów, po konkursach doszło do nieporozumień i tarć w drużynie. Decyzja o osobnym treningu po nieporozumieniu była najlepsza dla wszystkich w tej sytuacji. Wszyscy mamy pogodę ducha. To od nas wszystkich zależy, czy sprawy będą załatwiane w sposób profesjonalny. Dołącza do nas tylko na zawody. Ona ma status zawodniczki kadry narodowej. Zawsze jest mile widziana na zawodach i przygotowaniach. Jest młodą zawodniczką. Pracowałem z nią przez sześć lat. Jest zdolna. Wydaje mi się, że w tym sezonie wykazała się niezwykłą motywacją do pracy. Nie jest jeszcze dorosła i musi się jeszcze trochę nauczyć, ale ma wyjątkowe umiejętności, co udowodniła w kilku konkursach. Jeśli motywacja do pracy będzie tak wysoka jak ostatnio, to oczekuję zastąpienia w przyszłości dziewczyn, które są teraz najlepsze.

Oficjalnego powodu zakończenia kariery przez zawodniczkę jeszcze nie poznaliśmy. Nie jest wykluczone, że wcześniejsze nieporozumienia z trenerem odbiły się na chęci do dalszego uprawiania skoków. Przyczyna może być jednak zupełnie inna.

 

Karol Cześnik
Źródło: Siol.net

Dodaj komentarz