You are currently viewing Czterech Finów i dwie Finki wystartują w inauguracji Pucharu Świata w Wiśle
Antti Aalto (fot. Julia Piątkowska)

Czterech Finów i dwie Finki wystartują w inauguracji Pucharu Świata w Wiśle

Na inauguracji Pucharu Świata w Wiśle nie zabraknie reprezentantów Finlandii. Na skoczni im. Adama Małysza wystartuje czterech zawodników Janne Väätäinena, w tym Antti Aalto, Niko Kytösaho i Eetu Nousiainen. Trener Ossi-Pekka Valta zdecydował się natomiast na powołanie dwóch zawodniczek.

 

DSC 0865 300x200 - Czterech Finów i dwie Finki wystartują w inauguracji Pucharu Świata w Wiśle
Eetu Nousiainen (fot. Zuzanna Janeczek)

Na starcie wiślańskich konkursów inaugurujących sezon zimowy 2022/2023 nie zabraknie przedstawicieli kraju Suomi. Po udanym występie w Kligenthal, gdzie po raz pierwszy od 7 lat w finale zmagań letniego cyklu oglądaliśmy trzech Finów, do Wisły uda się całkiem solidna drużyna, na czele z Eetu Nousiainenem. Do 25-latka z Kuopio dołączą także doświadczeni pucharowymi zmaganiami, Antti Aalto oraz Niko Kytösaho. – Regularnie powinniśmy mieć jednego, czy dwóch skoczków w czołowej dwudziestce. A dlaczego nawet nie trzech? Jeśli regularnie mielibyśmy dwóch-trzech zawodników w drugiej serii, wyglądałoby to dużo lepiej i moglibyśmy z większym komfortem jeździć po zawodach Pucharu Świataocenił szanse swoich zawodników w zmaganiach Pucharu Świata Janne Väätäinen.

W składzie reprezentacji Finlandii znalazło się również miejsce dla młodego Vilho Palosaariego, dla którego będzie to jednocześnie debiut w Pucharze Świata. Podopieczny Lauriego Hakoli podczas wrześniowego Letniego Pucharu Kontynentalnego w Lillehammer wywalczył sobie tymczasowe prawo startu w zawodach najwyższej rangi. Przypomnijmy, że 18-latek ma już za sobą występy w Letnim Grand Prix. Palosaari nie zdołał przejść jednak ani kwalifikacji w Hinzenbach (dyskwalifikacja), ani w Klingenthal (55. miejsce). Czy ta sztuka uda mu się na skoczni im. Adama Małysza?

LGPCzajkowski2021 2konkurskobiet fotPavelSemyannikov 38 300x200 - Czterech Finów i dwie Finki wystartują w inauguracji Pucharu Świata w Wiśle
Julia Kykkänen (fot. Pavel Semyannikov)

Na wiślańskiej Malince zobaczymy także dwie reprezentantki żeńskiej kadry Kraju Tysiąca Jezior. Powołanie na zawody inaugurujące Puchar Świata na igelicie od trenera Ossi-Pekka Valty otrzymały Jenny Rautionaho Julia Kykkänen. Pierwsza z zawodniczek ma za sobą całkiem udany sezon letni, a w finałowych zawodach Letniego Grand Prix w Klingenthal zajęła wysoką, 10. pozycję. Z kolei druga ze skoczkiń jeszcze niedawno… groziła bojkotem zawodów na obiekcie im. Adama Małysza. Doświadczona Kykkänen najwidoczniej zmieniła jednak zdanie, a punktem zapalnym pomiędzy nią a rodzimym związkiem miały być tzw. „kontrakty sportowców”, o których pisaliśmy TUTAJ>>>

 

Skład męskiej reprezentacji Finlandii na zawody Pucharu Świata w Wiśle:

  • Eetu Nousiainen (40. miejsce w PŚ 2021/2022),
  • Niko Kytösaho (50. miejsce w PŚ 2021/2022),
  • Antti Aalto (58. miejsce w PŚ 2021/2022),
  • Vilho Palosaari.

Skład żeńskiej reprezentacji Finlandii na zawody Pucharu Świata w Wiśle:

  • Julia Kykkänen (30. miejsce w PŚ kobiet 2021/2022),
  • Jenny Rautionaho (41. miejsce w PŚ kobiet 2021/2022).

 

Weronika Brodowska,
źródło: iltalehti.fi / Ski Jumping Team Finland

 

Dodaj komentarz