You are currently viewing Frida Westman rozpoczyna współpracę z norweską kadrą. „Wiem, że rozwinę się tu jeszcze bardziej”
Frida Westman (fot. Julia Piątkowska)

Frida Westman rozpoczyna współpracę z norweską kadrą. „Wiem, że rozwinę się tu jeszcze bardziej”

Śledząc kobiece skoki narciarskie, nie da się przejść obojętnie obok postaci Fridy Westman. Reprezentantka Szwecji przez ostatnie lata trenowała we współpracującym ze Szwedzkim Związkiem Narciarskim w norweskim klubie Trønderhopp. 21-latka będzie kontynuować swoją karierę w kraju swoich zachodnich sąsiadów. Szwedzki i Norweski Związek Narciarski doszły do porozumienia, w wyniku którego Westman będzie trenować, podróżować i mieszkać z norweską drużyną narodową.

Reprezentantka nieco „egzotycznej” (biorąc pod uwagę aktualną sytuację) w świecie skoków narciarskich nacji, uzyskiwała świetne wyniki na przełomie lat 2021 i 2022, osiągając nawet pierwsze od wczesnych lat 90. szwedzkie podium zawodów Pucharu Świata. Choć w wyniku kontuzji w sezonie 2022/2023 pojawiła się w międzynarodowej stawce tylko kilkukrotnie, to nadal ma ambitne plany na kontynuowanie swojej kariery.

Nie mogę się doczekać mojej przyszłości z norweską kadrą narodową. Wiem, że tu rozwinę się jeszcze bardziej – komentuje ten ruch zawodniczka. – Letnie treningi i organizacja są świetne. Pozytywnie myślę o moim trzecim miejscu z Wisły. Moje ciało dobrze reaguje na trening. Czuję, że jest silne, dlatego też nie mogę doczekać się jesieni i późniejszego sezonu zimowego – dodaje.

Ruch ten skomentował także dyrektor ds. skoków narciarskich w Szwedzkim Związku Narciarskim, Andreas Aren. – Nasza współpraca z Trønderhopp układała się pomyślnie i Frida pokazała, że potrafi być mocną zawodniczką w Pucharze Świata. Problemem było jednak to, że stanowiła ona jednoosobową drużynę narodową. Rozumiem jak trudno jest być samotnym sportowcem i cieszę się, że zdołaliśmy rozwiązać to w ten sposób – mówi były skoczek. Podkreśla on jednak, że nie oznacza to końca współpracy z klubem z Trondheim i będzie ona kluczowa w kontekście budowania reprezentacji narodowej, która weźmie udział w Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2027 roku w Falun.

Współpraca skoczków z małych ekip z większymi, lepiej rozwiniętymi reprezentacjami, nie jest w ostatnich latach niczym odosobnionym. Estończyk Kevin Maltsev przez dłuższy czas kontynuował swoją karierę w Czechach, jego rodak, Artti Aigro współpracował natomiast z Finami. Po sezonie 2022/2023, podobnie jak Westman, rozpoczął on kooperację z Norwegami. Przed rokiem na podobny krok zdecydowali się też Amerykanie. Zrobiony w minionym sezonie przez skoczków zza Atlantyku progres, pozwoli nam z zainteresowaniem przyglądać się dalszym poczynaniom Szwedki.

 

Filip Gil,
źródło: skidor.com

 

Dodaj komentarz