You are currently viewing Mistrzostwa Słowenii do lat 20: Nika Prevc powtarza sukces sprzed roku. Žiga Jančar triumfatorem wśród juniorów
Nika Prevc (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Po seniorskich Letnich Mistrzostwach Słowenii przyszedł czas na rywalizacje juniorów o krajowe medale. Gospodarzem juniorskiego czempionatu, podobnie jak seniorskiego, była skocznia Bauhenk w Kranju. Nika Prevc, ubiegłoroczna triumfatorka w kategorii U20 i U18, także i w tym roku założyła na szyję złoty „krążek” za konkurs juniorek w pierwszej z dwóch wymienionych kategorii wiekowych. Wśród juniorów złoto zgarnął niespodziewanie Žiga Jančar. Ubiegłoroczny triumfator Rok Masle zajął dopiero 5. miejsce.

NikaPrevc Szczyrk2023 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Mistrzostwa Słowenii do lat 20: Nika Prevc powtarza sukces sprzed roku. Žiga Jančar triumfatorem wśród juniorów
Nika Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Nika Prevc już po pierwszej serii wypracowała sobie znaczącą przewagę. Skok na 97 metrów dał jej wynik 124,6 pkt. i jednocześnie ponad 17 punktów zapasu nad drugą Uršą Vidmar, która, choć skoczyła metr dalej, to ruszała 3 belki wyżej od Prevc. Na korzyść liderki przemawiały także noty za styl od sędziów. Trzecią lokatę zajmowały ex aequo Tina Erzar i Ajda Košnjek (obie skoczyły po 96 metrów). Dalej plasowały się Taja Bodlaj, Teja Pavec i Jerica Jesenko.

W drugiej serii Nika Prevc przypieczętowała triumf skokiem na 101 metrów, a jej przewaga nad srebrną Uršą Vidmar (95,5 m) wzrosła do blisko 33 punktów. Brązowy medal finalnie zgarnęła Ajda Košnjek (95 m), natomiast towarzysząca jej na półmetku Tina Erzar lądowała 4,5 metra bliżej niż w pierwszej serii i spadła na 4. miejsce. Kolejne lokaty zajęły Taja Bodlaj (95 m/89,5 m), Jerica Jesenko (88,5 m/93 m) i Teja Pavec (90 m/89,5 m). Do rywalizacji stanęło na starcie 19 juniorek.

Wyniki rywalizacji juniorek do lat 20 dostępne są TUTAJ.

W rywalizacji panów liderem na półmetku był Žiga Jančar po skoku na 102 metry. Drugą lokatę objął Nik Heberle po lądowaniu 2 metry bliżej od Jančara, który to wtedy wypracował sobie zapas wynoszący 3,1 pkt. Zaledwie 0,2 pkt. tracił do drugiego miejsca Jaka Drinovec (101 m). Niewiele więcej do miejsca nagradzanego medalem brakowało Rokowi Masle (100 m), bowiem różnica wyniosła 0,3 pkt. Zajmujący kolejne pozycje Jošt Juvan i Miha Sinčić także pozostawali w grze o medale.

W drugiej serii Žiga Jančar obronił pierwszą pozycję skokiem na 101 metrów, jednak jego przewaga nad drugim miejscem stopniała do 1,2 pkt. Tę lokatę wywalczył Jošt Juvan (100,5 m/101 m) dzięki osiągnięciu tej samej odległości co triumfator. Brązowy medal zgarnął Nik Heberle, który lądował pół metra bliżej niż w pierwszej serii. Tuż za podium uplasował się trzeci na półmetku Jaka Drinovec (99 m). Dalsze lokaty zajęli Rok Masle (100 m/100 m), a więc ubiegłoroczny złoty medalista do lat 20, oraz Anej Razpotnik (96,5 m/101 m) i Martin Jekovec (96,5 m/101 m). W rywalizacji wzięło udział 60 juniorów. Wśród uczestników był brat triumfatorki LGP Pań – David Križnar, który po skokach na 90 oraz 97,5 metra uplasował się pod koniec trzeciej dziesiątki.

Rezultaty konkursu juniorów do lat 20 dostępne są TUTAJ.