You are currently viewing Katharina Schmid wyróżniona w Niemczech! Mistrzyni świata w najlepszej trójce sportsmenek
Katharina Schmid (fot. Julia Piątkowska)

Niemcy uhonorowali swoich najlepszych sportowców podczas gali Sportowca Roku 2023. Nie zabrakło na niej potrójnej złotej medalistki Mistrzostw Świata w Planicy – Kathariny Schmid. Skoczki zajęła trzecią lokatę w kategorii Sportsmenka Roku. Najwyższe laury przypadły biathlonistce Denise Herrmann-Wick.

Kiedy Polska na galę Sportowca Roku musi czekać do początku stycznia, Niemcy swoich najlepszych sportowców nagrodzili jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. W plebiscycie nie mogło zabraknąć przedstawiciela skoków narciarskich. Na wyróżnienie zapracowała Katharina Schmid, która podczas czempionatu w Planicy zgarnęła aż 3 złote medale. Najpierw triumfowała w rywalizacji indywidualnej na normalnej skoczni, a potem dołożyła do tego zwycięstwa w drużynie oraz w mikście. Zawodniczka była kluczowym elementem każdego z zespołów. Na dużym obiekcie natomiast dorzuciła do kolekcji indywidualny brązowy medal. Oprócz tego zajęła też 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Pań, wygrywając 7 konkursów, z czego 5 w 2023 roku.

Skoczkini przegrała jedynie z biathlonistką Denise Herrmann-Wick (1276 punktów) oraz z gimnastyczką artystyczną Darją Varfolomeev (1255 punktów). Dla Hermann-Wick była to ostatnia okazja do zwycięstwa w tym plebiscycie, bowiem wraz z końcem zimy zakończyła karierę. W tym roku zdobyła złoty medal Mistrzostw Świata w Oberhofie w sprincie, a także wywalczyła srebrne „krążki” w biegu pościgowym i sztafecie. Do tego zgarnęła Małą Kryształową Kulę za sprint. Varfolomeev natomiast zdobyła aż 5 złotych medali Mistrzostw Świata w Walencji. Schmid zatem miała bardzo mocną konkurencję i trzecia lokata z dorobkiem 1208 punktów jest jak najbardziej dobrym rezultatem.

We wcześniejszych latach również nie brakowało przedstawicieli skoków narciarskich w gronie wyróżnionych. Trzecie miejsca plebiscytu Sportowca Roku zajmowali Karl Geiger (2021 r.) i Markus Eisenbichler (2019 r.). Dwa lata temu w kategorii Drużyna Roku dwie złote drużyny Mistrzostw Świata w Oberstdorfie znalazły się w najlepszej dziesiątce. Była to kadra w składzie: Paschke, Eisenbichler, Freund, Geiger, która zajęła 4. lokatę w plebiscycie, natomiast na 10. pozycji uplasował się zespół mieszany składający się z czwórki z Eisenbichler, Geiger, Rupprecht, Schmid (Althaus).