You are currently viewing Ljubno będzie gotowe na konkursy Pucharu Świata Pań! „To będzie nie tylko święto skoków, ale też strażaków”
Skocznia w Ljubnie (fot. Jure Makovec)

Ljubno będzie gotowe na konkursy Pucharu Świata Pań! „To będzie nie tylko święto skoków, ale też strażaków”

Po sierpniowych powodziach, które nawiedziły Słowenię, uszkodzeniu uległa skocznia w Ljubnie, będąca od lat stałym punktem kalendarza Pucharu Świata Pań. Z tego powodu odwołano zaplanowane na początek września konkursy FIS Cup oraz Letniego Pucharu Interkontynentalnego. Na zimowe zmagania skocznia Logarska Dolina będzie już w pełni przygotowana, tym samym konkursy nie są zagrożone.

 

Sierpniowe powodzie mocno dotknęły Słowenię, niszcząc drogi, domostwa, a także obiekty sportowe. Zalane zostały między innymi ośrodki w Mengeš, Žiri, a także w Ljubnie, gdzie konieczne było odwołanie rywalizacji w ramach FIS Cup i Letniego Pucharu Interkontynentalnego. Wkrótce po kataklizmie zabrano się za porządkowanie i naprawę infrastruktury do uprawiania skoków narciarskich.

Na skoczni K-85 woda podtopiła cały igelit, podniosła go, gromadząc sporą ilość błota. Zniszczeniu uległa trasa dojazdowa, którą sportowcy byli podwożeni na start. Pojawiło się też kilka osuwisk. Jedno z nich w okolicach wieży sędziowskiej, inne na górze rozbiegu. Woda dotarła również w miejsce przeznaczone dla kibiców oraz szatnie. Straty wyceniamy na 100-150 tysięcy euro.

– tłumaczył przewodniczący komitetu organizacyjnego z Ljubna – Rajko Pintar.

Niedługo później w mediach społecznościowych rozpoczęła się akcja zachęcająca do pomocy w naprawie skoczni w Ljubnie i tym samym do uratowania rywalizacji w ramach PŚ Pań. Na profilach FIS dodano krótkie filmiki, na których Ema Klinec, Sara Takanashi, Nika Prevc, Eva Pinkelnig oraz Yuki Ito głoszą slogan „Uratujmy Puchar Świata w Ljubnie”, a także podano numer konta, na który można było wpłacać pieniądze.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej ogłoszono sukces. Skocznia Logarska Dolina (K-85/HS-94) będzie gotowa do zorganizowania rywalizacji pod koniec stycznia. Podczas zmagań na trybunach zagościć mają strażacy, którzy byli zaangażowani w pomoc podczas powodzi u jednego ze sponsorów.

Odpowiadając na podstawowe pytanie – konkursy się odbędą! Cieszę się, że będziemy mieli nie tylko święto skoków, ale także święto strażaków i ochotników. Odwiedzi nas 2 tysiące strażaków, których miejscowa firma KLS zaprosiła w ramach podziękowania za pomoc podczas powodzi. Strażacy będą dopingować skoczkinie dźwiękami syren. Bilety na konkursy są już w sprzedaży.

– ogłosił Rajko Pintar podczas konferencji prasowej.

Do tej pory zmagania w Ljubnie odbywały się w dniach 31 grudnia-1 stycznia, będąc tym samym gospodarzem Turnieju Sylwestrowego, gdzie rywalizowano o Złotą Sowę. W sezonie 2023/2024 terminy te przejęły Garmisch-Partenkirchen i Oberstdorf. Dwuetapowy turniej w Niemczech ma być zalążkiem planowanego Turnieju Czterech Skoczni dla kobiet. Panie zawitają do Ljubna w dniach 26-28 stycznia.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ljubno FIS Ski Jumping Women (@ljubno2024)

 

Karol Cześnik
Źródło: Sloski.si / sportklub.n1info.si

Dodaj komentarz