You are currently viewing Znamy kadrę Austrii na Raw Air! Powroty Daniela Hubera i Julii Mühlbacher. Kto ubył z kadry?
Daniel Huber (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Znamy kadrę Austrii na Raw Air! Powroty Daniela Hubera i Julii Mühlbacher. Kto ubył z kadry?

Liderzy klasyfikacji narodów ogłosili drużyny na nadchodzący turniej Raw Air. Andreas Widhölzl ponownie dokonał zmian w składzie. Do kadry po krótkiej przerwie powraca Daniel Huber. Drobne zmiany zaszły także w drużynie kobiecej, bowiem w Norwegii nie wystartuje Hannah Wiegele, a w jej miejsce wskoczy Julia Mühlbacher.

 

O drużynie Andreasa Widhölzla trudno mówić, żeby była zabetonowana. Szkoleniowiec kolejny raz dokonał zmian w składzie, przywracając do zmagań w Pucharze Świata nieobecnego w Lahti Daniela Hubera. Z kadry ubył natomiast będący odkryciem tej zimy Stephan Embacher. Wybory personalne Widhölzla mogą budzić pewne wątpliwości. Szansy nie otrzymał Jonas Schuster, który w ostatnim czasie utrzymał Austriakom powiększoną kwotę startową. Daniel Huber nie wystąpił w Lahti po udanym weekendzie na skoczni do lotów w Oberstdorfie, gdzie był dziewiąty i szósty. Teraz z kadry wypada Embacher, który w Finlandii był dziesiąty i trzynasty. Miejsce w składzie utrzymał natomiast Daniel Tschofenig, któremu po 7. miejscu w piątek przydarzyła się wpadka w postaci 46. miejsca w niedzielę.

Weekend w Lathi po stronie bardzo udanych z pewnością zapisze Jan Hörl, który świetnie spisał się w sobotniej rywalizacji drużynowej, walnie przyczyniając się do zajęcia 2. miejsca, natomiast w niedzielę po raz drugi w tym sezonie indywidualnie stanął na najwyższym stopniu podium. 25-latek w tym momencie jest czwartym zawodnikiem klasyfikacji generalnej. W Norwegii będzie miał szansę powalczyć o kolejne dobre rezultaty.

JanHoerl PSLahti2024 fotJuliaPiatkowska2 300x200 - Znamy kadrę Austrii na Raw Air! Powroty Daniela Hubera i Julii Mühlbacher. Kto ubył z kadry?
Jan Hörl (fot. Julia Piątkowska)

To był trudny konkurs z wieloma przerwami. Miałem trochę szczęścia i z tego skorzystałem. Ogólnie rzecz biorąc, był to dla mnie naprawdę udany weekend. Skoki były dobre, a forma wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, dzięki czemu łatwiej o dobre wyniki.

– podsumował Hörl.

W Norwegii, poza Hörlem i Tschofenigiem, wystartuje rzecz jasna lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – Stefan Kraft, a także Michael Hayböck i Manuel Fettner. Kraft nad drugim Ryoyu Kobayashim ma zapas w wysokości 196 punktów. Austriaka czekają zatem niespokojne konkursy, w których będzie musiał skoncentrować na pokonywaniu Japończyka w każdej rywalizacji, aby umocnić się na pozycji lidera.

W przypadku pań rywalizacja o miejsce w składzie jest znacznie mniej zacięta. Z kadry ubyła Hannah Wiegele po nieudanym występie w Lahti (36. miejsce). W jej miejsce powołana została druga zawodniczka Mistrzostw Świata Juniorów w Planicy, czyli Julia Mühlbacher. Młoda skoczkini wraca po krótkiej nieobecnści, bowiem jej absencja w Lahti była jedyną przerwą od rywalizacji w ostatnim czasie. Wcześniej wystąpiła w Hinzenbach, gdzie dwukrotnie plasowała się na 16. miejscu.

Rywalizacja na przedostatnim etapie sezonu, podczas turnieju Raw Air, będzie szczególnie istotna dla trzech reprezentantek Austrii. Liderkę Pucharu Świata Pań – Nikę Prevc ściga Eva Pinkelnig, tracąca do Słowenki 174 punkty. W tym sezonie walczy o powtórzenie sukcesu z poprzedniej zimy, a więc o ponowny triumf w klasyfikacji generalnej i drugą w karierze Kryształową Kulę. Do walki o trofeum włączyła się mimo absencji w pierwszych czterech konkursach sezonu. Czwartą w klasyfikacji generalnej Jacqueline Seifriedsberger czeka walka o miejsce w najlepszej trójce z Yuki Ito. Do zajmującej 3. miejsce Japonki traci 143 punkty.

Marita Kramer natomiast toczy walkę o obecność w najlepszej dziesiątce klasyfikacji generalnej. Triumfatorka sezonu 21/22 w tym momencie zajmuje 11. miejsce, a do dziesiątej Kathariny Schmid traci 104 punkty.

batch DSC 0321 300x200 - Znamy kadrę Austrii na Raw Air! Powroty Daniela Hubera i Julii Mühlbacher. Kto ubył z kadry?
Marita Kramer (fot. Zuzanna Janeczek)

Z niecierpliwością czekam na wyjazd do Norwegii. To fajny kraj, w którym panuje zimowy klimat. Nie znam jeszcze skoczni w Trondheim i Vikersund. Nie mogę się doczekać przede wszystkim możliwości poznania tego drugiego obiektu. Skocznia w Oslo jest dla mnie nieco trudna, ale podejmę wyzwanie.

– zapowiada Kramer.

Oprócz Pinkelnig, Kramer, Seifriedsberger i Mühlbacher, podczas turnieju Raw Air zobaczymy także Lisę Eder i Chiarę Kreuzer.

 

Skład męskiej reprezentacji Austrii na Raw Air (Oslo, Trondheim, Vikersund):

 • Stefan Kraft (1. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Jan Hörl (4. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Michael Hayböck (5. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Manuel Fettner (10. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Daniel Tschofenig (14. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Daniel Huber (27. miejsce w PŚ 2023/2024).

Skład żeńskiej reprezentacji Austrii na Raw Air (Oslo, Trondheim, Vikersund):

 • Eva Pinkelnig (2. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Jacqueline Seifriedsberger (4. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Marita Kramer (11. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Lisa Eder (15. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Julia Mühlbacher (19. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Chiara Kreuzer (22. miejsce w PŚ 2023/2024).

 

Karol Cześnik
Źródło: ÖSV

Dodaj komentarz