You are currently viewing Francuzi przedstawili kadry na sezon 2024/2025. Julia Clair ogłosiła zakończenie kariery
Julia Clair (fot. Julia Piątkowska)

Francuzi przedstawili kadry na sezon 2024/2025. Julia Clair ogłosiła zakończenie kariery

Dwukrotna uczestniczka zimowych igrzysk olimpijskich – Julia Clair ogłosiła zakończenie kariery. Reprezentantki Francji zabrakło w minionym sezonie na skoczniach z powodu kontuzji kolana. Jednocześnie krajowy związek narciarski zaprezentowała kadry na kolejny sezon, już bez 30-latki na liście.

 

Zaprezentowanie kadr przez Francuski Związek Narciarski na sezon 2024/2025 zbiegło się z ogłoszeniem wydanym przez weterankę kobiecych skoków. Julia Clair, która ostatni sezon spędziła na rehabilitacji kolana, postanowiła zakończyć sportową karierę. 30-latka kontuzjowana była od początku lipca zeszłego roku, przez co ominęły ją rozgrywki letnie, a także rywalizacja zimowa. Skoczkini jeszcze z końcem września cieszyła się z możliwości chodzenia bez pomocy kul i kontynuowała rehabilitację z marzeniami o kolejnych rywalizacjach na wielkich turniejach. ZIO 2026 także leżały w jej sferze marzeń. Wiemy już jednak, że plany sportowe nie zostaną zrealizowane. 

„Nadszedł czas, aby zamknąć niesamowity rozdział mojego życia. Po długich refleksjach i wielu emocjach podjęłam decyzję o zakończeniu kariery sportowej. Nigdy nie wyobrażałam sobie, że mała dziewczynka, która rozpoczęła skoki narciarskie w 2002 roku, gdy kobiece skoki praktycznie nie istniały, może przeżyć tyle przygód i emocji.” – napisała na swoim profilu na Instagramie.

Julia Clair brała udział w dwóch zimowych igrzyskach olimpijskich (2014 i 2022), a także była uczestniczką czterech edycji mistrzostw świata (2013, 2015, 2021, 2023). Najlepszym sezonem Pucharu Świata Pań był sezon 2013/2014, kiedy to zajęła 11. miejsce w klasyfikacji generalnej. Na koniec ówczesnej zimy jedyny raz w karierze stanęła na podium rozgrywek, zajmując 3. miejsce w Planicy. Przez ostatnie lata tworzyła solidny francuski duet skoczkiń z Joséphine Pagnier.

Josephine Pagnier Engelberg2023 fotJoannaMalinowska 300x200 - Francuzi przedstawili kadry na sezon 2024/2025. Julia Clair ogłosiła zakończenie kariery
Joséphine Pagnier (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Młodsza skoczkini, będąca rewelacją początku minionej zimy, w kolejnym sezonie będzie wiodącą postacią francuskich skoków. 21-latka znalazła się w pięcioosobowej kadrze narodowej, którą tworzą dwie panie oraz trzech panów. Drugą wyróżnioną „Trójkolorową” obok Pagnier jest Emma Chervet. Część męską kadry stanowi jej brat – Jules Chervet, a także Valentin Foubert i Enzo Milesi. W kadrze B znalazło się miejsce dla pięciu skoczków i jednej skoczkini. Wśród panów głównym jej członkiem jest Ari Repellin, natomiast pozostała czwórka ma status członków zespołu treningowego.

 

Kadra narodowa Francji w skokach narciarskich na sezon 2024/2025

Kobiety:

 • Joséphine Pagnier
 • Emma Chervet

Mężczyźni:

 • Valentin Foubert
 • Jules Chervet
 • Enzo Milesi

Trener kobiet: Damien Maitre
Trener mężczyzn: Nicholas Dessum
Asystenci trenerów kobiet i mężczyzn: Jan Matura i David Viry

Kadra B Francji w skokach narciarskich na sezon 2024/2025

Kobiety:

 • Lilou Zepchi

Mężczyźni:

 • Ari Repellin
 • Alessandro Batby (członek zespołu szkoleniowego)
 • Julien Gay (członek zespołu szkoleniowego)
 • Faustin Moureaux (członek zespołu szkoleniowego)
 • Sébastien Woodbridge (członek zespołu szkoleniowego)

Trener kobiet: Tanguy Bosmorin
Trener mężczyzn: Yoann Morel

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Julia Clair (@jul.clair)

 

Karol Cześnik
Źródło: FFS / Instagram

Dodaj komentarz