You are currently viewing Alexandra Pretorius zakończyła sportową karierę

Alexandra Pretorius zakończyła sportową karierę

Tuż po ogłoszeniu nazwisk, które znalazły się w kanadyjskich kadrach na sezon 2014/2015, jedna z zawodniczek nominowanych do żeńskiej drużyny – Alexandra Pretorius – podjęła decyzję o zakończeniu sportowej kariery. Powodem są kolejne kontuzje, przez które nie mogła w pełni dysponowana wrócić na skocznię. 18-letnia Kanadyjka była uważana za jeden z największych talentów w żeńskich skokach.

 

Zaledwie dzień po ogłoszeniu kanadyjskich kadr, jedna z zawodniczek kraju klonowego liścia, Alexandra Pretorius, postanowiła zakończyć sportową karierę. Zaledwie 18-letnia zawodniczka przeszła w ciągu ostatniego roku dwukrotnie doznała kontuzji więzadła krzyżowego w kolanie oraz łękotki, przez co musiała przejść kilka skomplikowanych operacji.

Będę tęsknić za sportem, za kolegami z drużyny, trenerami oraz za dreszczykiem emocji podczas rywalizacji w barwach Kanady. Nadszedł jednak czas na to, aby podjąć inne wyzwania. Życzę wszystkiego najlepszego moim znajomym z drużyny, będę ich fanką numer jeden – powiedziała Kanadyjka.

Alexandra Pretorius rozpoczęła swoją przygodę ze skokami narciarskimi w wieku 7 lat w Altius Nordic Ski Club w Calgary. O skali jej talentu może świadczyć to, że już w międzynarodowym debiucie w zawodach FIS Cup w Villach (2012 r.) dwukrotnie stanęła na podium (3. i 2. miejsce). W tym samym roku zaskoczyła narciarski świat triumfując w debiutanckich zawodach Letniej Grand Prix w Courchevel i dwukrotnie plasując się na 3. miejscu w Ałmatach. W styczniu 2013 r. zajęła najlepsze w karierze – 10. miejsce w zawodach PŚ w Hinterzarten. Kanadyjka wzięła także udział w Mistrzostwach Świata w Predazzo (2013) zajmując 34. lokatę. W ostatnim indywidualnym konkursie w karierze (LGP w Hinterzarten, 26 lipca 2013 r.) zwyciężyła pokonując nawet Sarę Takanashi. 

Później jednak wszystko skomplikowały kontuzje, będące konsekwencją nieszczęśliwego upadku, który przydarzył jej się na treningu przez zawodami Grand Prix w sierpniu 2013 roku na skoczni w Courchevel. Wówczas uraz wykluczył Kanadyjkę z letnich występów i z początku sezonu zimowego. Później jednak zdawało się, że Pretorius powróci do skoków w najlepszym możliwym wydaniu, gdyż znalazła się w kadrze na Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Wówczas pech odezwał się ponownie – młodziutka skoczkini nabawiła się kolejnej kontuzji kolana na ostatnim zgrupowaniu przed igrzyskami.

Alexandrze życzymy wszystkiego najlepszego w nowych życiowych wyzwaniach!

 

Źródło: informacja własna / Ski Jumping Canada

 

Dodaj komentarz