You are currently viewing Zawody Pucharu Świata w Lahti jednak bez udziału publiczności
Lahti - kompleks skoczni Salpausselkä (fot. Anna Trybuś)

Zawody Pucharu Świata w Lahti jednak bez udziału publiczności

Organizatorzy Pucharu Świata w fińskim Lahti, jako kolejni podjęli decyzję o rozegraniu zawodów bez udziału publiczności. Powodem takiego postanowienia była nie słabnąca siła pandemii koronawirusa.

 

Do tej pory zawody Pucharu Świata w sezonie 2020/2021 odbywały się bez obecności kibiców zagrzewających skoczków do walki i w najbliższym czasie najprawdopodobniej się to nie zmieni. Niestety publiczności nie zobaczymy również na trybunach skoczni Salpausselkä (K-116 / HS-130), co za tym idzie nie zostanie w ogóle rozpoczęta sprzedaż biletów.

- Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe będzie przybycie zagranicznych drużyn do Finlandii - poinformował przedstawiciel komitetu organizacyjnego Lahti Ski Games, Ismo Hämäläinen, podkreślając istotną rolę izolacji pucharowej "bańki", w której od początku sezonu przebywają skoczkowie i ekipy. Według założeń wspomagać ma ona ochronę zdrowia i ograniczenie liczby przypadków koronawirusa.

Już pod koniec grudnia, Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) informowała, że daje zielone światło dla organizatorów zawodów i potwierdza rozegranie konkursów w Lahti zgodnie z planem. Jednak biorąc pod uwagę obecną sytuację na świecie, kibice nie będą mogli oglądać wydarzenia na żywo, gdyż najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie zawodników. Jak informują Finowie w całej imprezie, która obejmuje nie tylko skoki narciarskie, ale także kombinację norweską i narciarstwo biegowe, weźmie udział aż 300 sportowców z 23 krajów. Według wstępnych zgłoszeń, w Kraju Tysiąca Jezior pojawią się skoczkowie z 16 krajów.

Przypomnijmy, zawody na obiekcie Salpausselkä mają odbyć się w terminie 22-24 stycznia, tuż po rywalizacji na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Po raz pierwszy od kilku lat, Finowie mogą liczyć na to, że ich reprezentanci nie będą na rodzimej skoczni pełnić wyłącznie roli statystów. Całkiem solidnie (zważając na kryzys tej dyscypliny sportu w Finlandii) tej zimy prezentują się Antti Aalto i Niko Kytosaho, którzy zajmują odpowiednio 34. i 47. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

 

Program PŚ w Lahti: 

 • 22 stycznia 2021 r. (piątek):
  • 15:00 - oficjalny trening,
  • 18:00 - kwalifikacje.
 • 23 stycznia 2021 r. (sobota):
  • 15:00 - seria próbna,
  • 16:15 - konkurs drużynowy.
 • 24 stycznia 2021 r. (niedziela):
  • 14:30 - seria próbna,
  • 15:45 - konkurs indywidualny.

Emilia Kryzel,
źródło: mtvuutiset.fi / yle.fi

 

Dodaj komentarz