You are currently viewing Fińska Ruka gotowa na Puchar Świata. FIS dał zielone światło dla pierwszych zawodów na śniegu
Skocznia Rukatunturi (fot. Niklas Turku)

Fińska Ruka gotowa na Puchar Świata. FIS dał zielone światło dla pierwszych zawodów na śniegu

Emocje związane z inauguracją Pucharu Świata w Wiśle opadły, jednak systematycznie narasta oczekiwanie na kolejne zawody, które odbędą się w fińskiej Ruce. Na dużym obiekcie Rukatunturi (K-120 / HS-142) skoczkowie zmierzą się w dniach 25-27 listopada. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) już dała zielone światło do rozegrania pierwszych tej zimy zmagań na śniegu.

 

Działacze FIS, którzy wizytowali skocznię w Ruce nieopodal Kuusamo, potwierdzili po kontroli, że obiekt będzie odpowiednio przygotowany do nadchodzącej pucharowej rywalizacji. Już teraz na Rukatunturi, a także wokół widnieje pokrywa śnieżna, która przywodzi na myśl faktyczny początek zimy w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Przypomnijmy, że pierwsze zawody tego cyklu zostały rozegrane w dniach 4-6 listopada w Wiśle. Na skoczni im. Adama Małysza (K-120 / HS-134) zawodnicy najeżdżali co prawda do progu po lodowych torach, jednak lądowali już na zielonym igelicie. Mimo, że polska inauguracja zebrała całkiem sporo pozytywnych opinii, będą to oczywiście jedyne w tym sezonie zimowe zawody rozegrane w warunkach hybrydowych.

Warunki panujące aktualnie w Finlandii, a przede wszystkim ujemne temperatury powietrza, pozwalają w optymalny sposób wyprodukować śnieg niezbędny do pokrycia zeskoku, a także tras biegowych. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że komitet organizacyjny w Ruce dokłada wszelkich starań, aby zapewnić najbardziej odpowiednią długość toru wyścigowego na zaplanowane zawody. Czeka nas emocjonująca inauguracja sezonu – powiedział dyrektor Pucharu Świata w biegach narciarskich, Michal Lamplot.

W przypadku skoczków narciarskich i kombinatorów norweskich, a także kibiców przedstawicieli tych konkurencji, istotne będzie zarówno odpowiednie przygotowanie obiektu, jak i warunki wietrzne. Jak doskonale pamiętamy, podmuchy w Ruce bywają dość kapryśne i już pięciokrotnie były one powodem odwoływania konkursów PŚ. Obaw w kwestii zimowej aury nie ma dyrektor PŚ w skokach narciarskich, Sandro Pertile. – Po wspaniałym weekendzie otwierającym sezon w Wiśle, wszyscy z niecierpliwością czekają na zawody w Ruce. W Wiśle wszyscy mogliśmy pokazać, że najwyższej klasy zawody w skokach narciarskich są możliwe również bez śniegu, więc przeżyliśmy naprawdę historyczny weekend. Ale oczywiście miło będzie doświadczyć prawdziwych zimowych warunków na drugiej stacji Pucharu Świata, z miejmy nadzieję mroźnymi temperaturami, tak jak w zeszłym roku – powiedział Włoch.

Zawody rozgrywane zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od północnego koła podbiegunowego odbędą się o wyjątkowo wczesnej porze dnia. Zarówno sobotni, jak i niedzielny konkurs indywidualny rozpocznie się o godzinie 9:00 rano. Taki plan jest związany z trwającymi wówczas Mistrzostwami Świata w piłce nożnej i obfitym terminarzem rozgrywek. Działacze FIS i fińscy organizatorzy nie chcieli konkurować z mundialem i chcieli dać kibicom możliwość obejrzenia zawodów bez konieczności dokonywania wyboru. Przypomnijmy, że w Ruce w żółtym plastronie lidera klasyfikacji generalnej wystąpi Dawid Kubacki, który wygrał dwa konkursy w Wiśle. Przed rokiem natomiast, w Ruce najlepsi okazali się Japończyk Ryoyu Kobayashi oraz Słoweniec Anže Lanišek.

Pełny program PŚ w Ruce 2022 >>>

Więcej informacji o skoczni w Ruce i podia zawodów tam rozgrywanych >>>

 

Bartosz Leja,
źródło: FIS / Berkutschi.com

 

Dodaj komentarz