You are currently viewing Niespodziewana decyzja Sophie Sorschag! Reprezentantka Kosowa zawiesza karierę do odwołania
Sophie Sorschag (fot. Julia Piątkowska)

Niespodziewana decyzja Sophie Sorschag! Reprezentantka Kosowa zawiesza karierę do odwołania

Kilka miesięcy temu potwierdzona została interesująca informacja. Sophie Sorschag, złota medalistka Mistrzostw Świata w drużynie z 2021 roku, otrzymała oficjalne pozwolenie od FIS na starty w barwach Kosowa od sezonu 2023/2024. Teraz, w trakcie nieudanej zimy rodowitej Austriaczki, ta przygoda prawdopodobnie kończy się w dziwnych okolicznościach.

 

W 2022 roku konflikt kontuzjowanej Sophie Sorschag z Austriackim Związkiem Narciarskim rozrósł się na tak dużą skalę, że 23-letnia wówczas zawodniczka postanowiła ubiegać się o zmianę obywatelstwa. Ostatecznie w styczniu 2023 roku podano, że rodowita Austriaczka będzie reprezentować Kosowo, dokonując rzeczy historycznej. Tuż przed sezonem 2023/2024 Sorschag otrzymała pozwolenie na starty w zawodach, z którego skorzystała już podczas inauguracji Pucharu Świata kobiet w Lillehammer.

Występy tej zimy były jednak dla niej raczej dalekie od oczekiwań. W żadnym z konkursów nie zdobyła choćby jednego punktu do wyścigu o Kryształową Kulę, często odpadając z rywalizacji już w kwalifikacjach. Dodatkowo podczas niedawnego weekendu w Sapporo 25-latka była jedną ze skoczkiń, której sprzęt nie dotarł w całości do Japonii. Ostatecznie reprezentantka Kosowa podeszła do zmagań, lecz bez pozytywnych skutków – dwukrotnie nie przebrnęła sita eliminacyjnego. To właśnie po tych zawodach miał miejsce punkt kulminacyjny całej historii.

Sophie podjęła decyzję, że przestaje skakać. Z Japonii wróciła sama, to był jej wybór. Przy śniadaniu w Sapporo powiedziała mi, że leci do domu

– opowiada na łamach sportklub.n1info.si trener zawodniczki, Jure Radelj.

Sophie Sorschag   FIS Cup Zakopane 2022 fotJoannaMalinowska SportWObiektywie 300x200 - Niespodziewana decyzja Sophie Sorschag! Reprezentantka Kosowa zawiesza karierę do odwołania
Sophie Sorschag (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Słoweniec podkreśla, że jest zaskoczony tak nagłym obrotem spraw. Jego zdaniem współpraca z Sorschag do tej pory przebiegała, jak należy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że 46-latek nie był zakontraktowany przez Związek Narciarski Kosowa, bo ze skoczkinią działał na własną rękę. 

Jestem więcej, niż zdziwiony. Mam już jednak spory bagaż różnych doświadczeń, więc zostałem w Japonii do końca zmagań. Obejrzałem zawody (w Zao – przyp. red.) i to wszystko. Ciężko to jakkolwiek szerzej skomentować. Tak się nie robi, ale to nie moja sprawa. To Sophie podjęła taką decyzję

– komentuje Radelj, który wskutek całej sytuacji został „wolnym agentem”. 

Z informacji podanych przez słoweńskie medium wynika, że Sorschag nie zakończyła kariery, a ją zawiesiła, choć z marnymi szansami na powrót do skoków. Powód takiej decyzji ze strony zawodniczki pozostaje prywatny. Przypomnijmy, że jeszcze jako reprezentantka Austrii zdobyła złoty medal w drużynie podczas Mistrzostw Świata w Oberstdorfie z 2021 roku. 25-latka ma także w swoim dorobku pięć zwycięstw w konkursach Pucharu Kontynentalnego oraz wyjazd na Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie. 

 

Wiktor Marczuk,
źródło: sportklub.n1info.si

Dodaj komentarz